Четвер, 24 травня 2018
«SidiDoma»

Після першого фестивалю подорожей «SidiDoma» у запасі «Громадського ТБ: Черкаси» залишилося ще багато корисних порад і цікавих розповідей про можливості мандрів по всьому світу. Ось кілька історій від спікерів Travel Fest, які поділилися власним туристичним досвідом.

Віталій Савченко: Щоб розвиватися, необхідно вийти із зони комфорту

travel Vitalij Savchenko

„Уявімо своє тепле ліжечко, в якому ви так любите зимою лежати. Але якщо ми так і далі лежатимемо, то розвитку в нас не буде абсолютно ніякого. Неважливо, чи це кар’єра, музика, творчість — будь-яка сфера. Для того, щоб розвиватися, необхідно вийти із зони комфорту. Мій приклад виходу з зони комфорту – автостоп“, – починає розповідь Віталій.

— Що потрібно зробити, щоб вийти з зони комфорту?

— Для цього необхідно перебороти свій страх, страх невідомого. Коли я вперше їхав, мені теж було трохи лячно, але коли я почав їздити з людьми, знайомитися, то зрозумів, що люди тобі все підкажуть. Варто також дослуховуватися до внутрішнього голосу. Кілька порад для початківців: по-перше, відключити свій страх, забути про нього, звісно, в певній мірі. По-друге, потрібна мета, і саме вона вас змотивує до дії. Якщо не буде мети, нічого не вийде.

— Як давно Ви подорожуєте автостопом?

— Я почав подорожувати автостопом відносно недавно. Проте майже за 11 місяців я проїхав 25500 кілометрів. Завдяки подорожам я познайомився з багатьма чудовими людьми і зрозумів, яка різна і водночас однакова у нас країна. Подорожі навчили мене більшому, ніж університет, тому що це життєва практика, де в тебе немає нічого, крім інтуїції, яка тобі завжди підкаже, як діяти.

А ще я намагаюсь негативні речі перетворювати на позитивні.

— Ви заздалегідь плануєте маршрут поїздки чи орієнтуєтесь вже на місці?

— Я авантюрист, дослідник. У звичайний буден день, коли хтось іде на роботу, я прокидаюсь і думаю – а може мені б сьогодні поїхати до Львова або піти у похід? Я збираю рюкзак – і через 2 години вже в дорозі. Я не планую маршрут. У мене є мета, але як я туди доїду, залежить від водія.

— Що найцікавіше відбувалося під час подорожей автостопом?

— Це переосмислення життєвих цінностей та пріоритетів, розуміння того, що світ не без добрих людей. Після того, як на мене напала зграя собак, і я почав втрачати свідомість, я розумів, чим все це може закінчитися. Та цей випадок навчив мене ще більше любити людей, цінувати життя, я почав зустрічатися з усіма так, ніби це вперше, і прощатися так, ніби це востаннє. Ти ніколи не знаєш напевне, де ти будеш, з ким і як. В цьому і полягає авантюра та свій шарм автостопу.

Лайфхаки від Віталія:

 • стаючи на місце стопу, завжди потрібно думати як водій, тож це прямо стосується вашого зовнішнього вигляду;
 • сідати тільки тоді, коли ви впевнені, що це гарний водій;
 • вночі намагатись вибирати освітлене місце і бажано таке, де машини їдуть повільніше. Гарно буде, якщо у вас є світловідбиваючий одяг (можна також використовувати вело фару-блимавку, яку видно здалеку);
 • не забувати про теплий одяг, оскільки вас обдуватиме холодне повітря від траси;
 • зимою варто «стопити» із табличкою кінцевого пункту призначення, щоб у вас був прямий рейс, оскільки взимку дуже короткий світловий день.

Денис Андрущенко: „Молодіжні обміни, конференції відкриті абсолютно для всіх українців віком до 30 років“

travel Denys Andrushchenko

— Денисе, що стало відправною точкою у Ваших навчальних подорожах?

— Я завжди буду вдячний своїй вчительці англійської, яка змотивувала піти мене на «Flex» (Future Leaders Exchange). Програма «Flex» – це була моя, по суті, перша подорож за кордон – одразу до США. Я вважаю, що саме з «Flex» почався етап таких можливостей, адже потім я був волонтером в американських рядах міжнародної освіти. Далі були вже різноманітні конференції, проекти.

— Хто може подавати заявки на гранти чи конференції?

— Молодіжні обміни, конференції відкриті абсолютно для всіх українців віком до 30 років. Для цього не потрібно знати якийсь предмет: математику, фізику або історію. Гранти та конференції – це спосіб більш-менш комфортно подорожувати, а також можливість зустріти цікавих людей та друзів з усього світу.

— Який має бути рівень англійської для участі у подібних конференціях?

— Це залежить від того, який тип можливості. Є такі можливості, де потрібно взагалі мати рівень С1 володіння англійською – тобто говорити дуже добре, і там ретельний відбір. Є такі можливості – наприклад «Erasmus» – де головним є не рівень англійської, а твоя мотивація. «Erasmus» дуже часто надає шанс студентам, які ледь-ледь мають розмовний рівень. І якщо людина туди потрапить, там вона буде розмовляти англійською і підтягувати свої мовні знання.

— Спираючись на власний досвід, що Ви можете порекомендувати початківцям?

— Якщо мета людини – просто поїхати за кордон, то можна знайти можливості, де не потрібно докладати багато зусиль. Ніколи не потрібно боятися. Ти просто пробуєш, подаєш заявку і колись тебе виберуть. Також дуже важливо писати листи і заявки самостійно. Якщо навіть у людини погано з англійською, все одно мотиваційний лист вона має писати сама. Організації дуже не люблять, коли учасники копіюють шаблони, або коли хтось інший для цієї людини пише мотивацію. Краще, щоб було кривувато, але від себе, і тоді організатори дадуть можливість людині спробувати. Також я рекомендував би зрозуміти, що саме вам потрібно. Коли у вас буде мета – тоді легше потрапити туди, куди ви хочете. І найголовніше – пам’ятати, що не страшно пробувати щось нове, та не відкладати мрію у довгий ящик.

Корисна інформація від Дениса:

 • США. Flex (Future Leaders Exchange) – учнівська програма, яка дозволяє старшокласникам навчатися у США;
 • Європа. EYP (European Youth Parliament) – політично та релігійно нейтральна неприбуткова організація, яка заохочує європейську молодь до активної участі у громадському та культурному житті;
 • Португалія. EVS (European Volunteer Service) – програма Європейської комісії, яка дає змогу молодим людям попрацювати за кордоном на волонтерських засадах. Зазвичай волонтери за проектами EVS залучаються до праці у сферах культури, спорту, охорони навколишнього середовища, займаються з дітьми тощо;
 • Франція. EYE (European Youth Event) – дуже велика європейська конференція, де проходить збір молодіжних організацій з усієї Європи. На цю подію легко отримати запрошення. Однак потрібно знайти кошти на дорогу до Франції та на хостели;
 • Грузія. Грант Schwarzkopf-Stiftung. Мандрівник повинен поспілкуватися з місцевим населенням та провести власне дослідження. Щоб отримати грант, потрібно написати тему дослідження та приблизний маршрут, і вам гарантовано сім днів подорожі Грузією;
 • Швеція. Erasmus – молодіжний обмін. Організатори оплачують харчування та проживання. Ви маєте самі оплатити квитки, але за місяць вам повертають гроші;
 • Канада. CUPP (Canada-Ukraine Parliamentary Program). Для участі необхідно пройти декілька відборів. Перший – це, зазвичай, написати відгук на статтю, а другий – співбесіда із представниками канадської діаспори. За півроку або за рік є можливість поїхати в Канаду, проживати місяць у Торонто або Онтаріо, бути помічником одного з міністрів;
 • «Іскра» – організаційна база для молодіжних проектів у рамках Європейської волонтерської служби та молодіжних обмінів у Європі. Завдяки цій організації активна молодь України може з користю подорожувати за кордоном.

Людмила Гвоздь: Побачити море – була моя давня мрія, яка здійснилась завдяки проекту «Твоя країна»

rravel Lyuda Gvozd

— Розкажіть про проект «Твоя Країна».

— «Твоя Країна» – це кількаденні подорожі до певного українського міста з насиченою програмою. Впродовж цих кількох днів організатори влаштовують неординарні екскурсії, тренінги та ігри, зустрічі з відомими журналістами, митцями, бізнесменами, відвідування кав’ярень, музеїв і театрів.

— Ці подорожі безкоштовні?

— Проект дозволяє суттєво зекономити. Учасників забезпечують проживанням, харчуванням (частково), цікавою програмою, а також сюрпризами та пам’ятними подарунками.

— Як пройшла Ваша перша зустріч із проектом «Твоя країна»?

— Перша «Твоя Країна» пройшла в чудовому місті – в Одесі у квітні 2015 року. Тоді у мене не було яскравого бажання кудись їхати, адже я була типовим домосідом (виправдання в стилі «немає грошей та часу»). Побачити море – це була моя давня мрія, яка здійснилась саме завдяки проекту. Він розширив моє світосприйняття: я почала не боятись знайомств, з’явилось бажання не сидіти на місці. Я навіть почала любити власне місто, помічати всілякі дрібнички та намагатись відкривати місто новим людям. Неймовірно надихає, коли ти показуєш Черкаси людям зі Львова, Сімферополя, Києва, Дніпра, і навіть із Білорусі, та чуєш у відповідь, що їм тут дуже подобається.

— Скільки міст України Ви пізнали завдяки проекту?

— Із проектом було всього три поїздки: Одеса, Львів, Харків. Але я цим не обмежувалась, тож відвідала Тернопіль та Чернівці. У свою першу відпустку вперше вирушила разом з подругою автостопом зі Сміли до Буків, а також — із Черкас до Вінниці. Можу сказати, що водії були у нас прекрасні: жартували, розмовляли на різні теми, ми пригощали один одного, нам допомагали у жахливу бурю, проводили екскурсію містом через вікно автомобіля.

— Що корисного дає подорож із проектом «Твоя Країна»?

— По-перше, ти руйнуєш стереотипи щодо міст України. Наприклад, всі мої знайомі переконували мене, що не варто їхати до Харкова, адже це сіре місто. Але виявилося, що Харків – незвичайний та красивий, у мене залишилось неабияке бажання повернутись туди ще. По-друге, це крута можливість познайомитись та знайти друзів з різних куточків України. По-третє, ніхто краще не покаже Вам місто, як активна молодь, яка обожнює його і знає місця, про які інші навіть не здогадуються. По-четверте, це купа натхнення та нових вражень.

— Що можете порекомендувати людині, яка вперше хоче спробувати подати анкету на участь у проекті?

— Хочу побажати не сумніватись у собі і не думати: «мене не відберуть, адже є набагато крутіші анкети». Головне – подаватись на візит у місто, яке Ви не відвідували, та щиро написати про свою мотивацію: чому Ви обрали саме це місто і чому організатори мають взяти саме Вас. Можливо, у Вас є пов’язані які-небудь мрії з містом. Також Вас повинно цікавити не лише місто, але й спілкування з людьми.

Для участі у проекті необхідно:

 • заповнити анкету на сайті (для студентів та молоді віком 18-28 років);
 • отримати лист-підтвердження про участь від організаторів, який приходить за 12 днів до дати проведення обраного візиту;
 • купити квитки у приймаюче місто та зворотньо;
 • мати гроші на частину харчування, екскурсії та сувеніри.

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF