Понеділок, 23 квітня 2018
Російський письменник Андрій Дмитрієв

Російський письменник Андрій Дмитрієв розповів Радіо Свобода, що уже впродовж чотирьох років живе у Києві й після Революції гідності жодного разу не був у Росії.

– Я вже майже чотири роки живу в Києві. Я приїхав сюди випадково, ці обставини відпали, я озирнувся і зрозумів, що мені тут добре. Вибухнув такий історичний вулкан, що письменникові дуже цікаво перебувати на краю кратера. Крім того, пізнаєш людей абсолютно з іншого боку.

Але справа ще в тому, що Київ – це дуже доброзичливе, красиве, елегантне, спокійне місто, мені тут дуже добре, я поки нікуди звідси не збираюся, навіть на Захід став їздити неохоче. Тут краще.

– Ви у Києві – чотири роки, але ці чотири роки мають певний екватор, причому не тільки політичний, а й культурний. Я дуже добре пам'ятаю часи, коли Ви сюди приїхали, світовідчуття людей, які тут жили. Вони не відокремлювали себе від тієї культури, яка була в Москві або на російських телеканалах (від високої до низької), читали російських письменників. Сюди приїжджали московські театри, завжди аншлаги – це були головні театральні події сезону. Потім, після Майдану стався перелом і на рівні побутової культури, і на рівні високої культури, театру і літератури, почалося розчарування…

– Українці дуже добре знають Росію, вони в ній часто бували, дуже багато там працювали, і дуже багато українських патріотів в недалекому минулому були російськими громадянами, але волею долі опинилися тут і полюбили Україну. У Росії Україну не знають. Є набір міфів, є набір напівпоетичних образів – Тарапунька і Штепсель, наприклад, Тарас Бульба...

– Це образи старшого покоління. Тут питання в тому, які образи у молодих людей, які ніколи не бачили живих Тарапуньку і Штепселя.

– А у молодих – ніяких. Не мають рації ті, хто пише в українських блогах, що Росія завжди ненавиділа Україну – це неправда. Була певна добродушна зарозумілість. Я б не сказав, що це імперська свідомість…

Що стосується труднощів, які почалися... По-перше, одні труднощі почалися, а інші зникли… Один мій приятель якось сказав мені: ти знаєш, мене покликали до Могилянки почитати лекцію, і я сказав – тільки російською (хоча він знає українську). Йому сказали: та заради Бога. До Майдану це було неможливо. Щось змінилось.

– Можливо, мова перестала бути маркером політичної свідомості.

– Я сподіваюся на це. Іноді в політичному полі України спалахують розмови про мову. Я вважаю, що не можна поліпшити свою мову або сприяти розвитку своєї мови за рахунок інших мов. Взагалі, білінгвізм – це щастя, і він сприяє розвитку країни. Той ривок, який зробила Росія за часів Пушкіна, все-таки багато в чому пов'язаний з білінгвізмом.

Як не дивно, якісна російська мова найкраще збереглася в таких серйозних утвореннях, як Грузія і Україна, і найкраща російська мова – на Галичині. Там опинилося багато росіян, вони корінні львів'яни, патріоти Львова, вони говорять прекрасною російською мовою.

– Але це все одно люди, які колись приїхали до Львова, це інтелігенція, яка не могла себе знайти в задусі тодішніх радянських столиць.

– Я думаю, швидше за все, багатьох туди направляли, там були потрібні якісь спеціальності.

– У роки Громадянської війни і після неї російською мовою міг з'явитися твір, який як оспівував громадянську війну, так і заперечував її. Так само було і українською: були більшовицькі українські письменники та поети, а були письменники в (основному в еміграції або в прихованій еміграції), які займали зовсім іншу позицію. Зараз ми можемо собі уявити твори про Майдан російською мовою, які будуть як за, так і проти, а українською мовою ті, що проти, навряд чи з'являться.

– Я якось не думав про те, що з'являться твори проти Майдану. Та й російською мовою творів проти Майдану серед нормальних людей не з'явилося, я сподіваюся, що і не з'явиться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виктор Шендерович: Россияне – крепостные Троекурова, которые испытывают гордость от крутизны барина

Якийсь Прилепін може написати, і не один.

– Прилепін – це старий лояліст, абсолютний цинік, якого цікавить тільки влада і гроші.

Ви не вірите, що серед людей, які оспівують сьогоднішній консервативний варіант імперії, можуть бути просто переконані в цьому люди?

– Ні, у мене щодо цього немає питань, я просто давно це помітив. Просто у людини була така життєва стратегія – звернути на себе увагу навіть не поганою літературою, а, головне, своїм «політичним революціонерством».

– З іншого боку, сам Майдан як вибух пасіонарної енергії не може не бути літературної темою. Власне, література завжди на такі теми.

– Щоразу, коли в Росії заходить розмова про Майдан, раптом розумієш, що люди нічого не розуміють. Я розмовляв з одним кінорежисером, у нас намічалася спільна робота... Правда, я з тих пір не був в Росії.

– Ви не були в Росії після Майдану?

– Так, з різних обставин. Я сказав йому, що на Майдані не було нічого антиросійського. Максимум, що було на Майдані – це заклик до керівництва Росії поважати вибір українців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лесь Подерв’янський: Для росіян той, хто не раб, — ворог

– Дійсно, не було нічого антиросійського. Я навіть добре пам'ятаю епізод, коли виступав сенатор Маккейн. Я був серед тих, хто був на сцені. Керівники опозиції просили, щоб я виступив російською мовою зі зверненням до громадян Росії, щоб ніхто не подумав, що сам приїзд сенатора має антиросійський сенс.

– Я сказав цьому хлопцеві: зрозумій, що в Україні немає людей, можливо, крім найбільш ексцентричних, які бажали б Росії зла, немає людей, які нападали б на Росію. Він відразу: «А Майдан?». Майдан – це напад на Росію? Щось дивне в головах.

– Можливо, Майдан сприймається як напад на те, що люди розуміють як російські цінності, як ту саму імперію, яка поширювалася, поширювалася і не поширилася?

– Не було такої цінності – це все вигадано.

Радіо Свобода

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF