Субота, 29 жовтня 2016
Російський письменник Андрій Дмитрієв

Російський письменник Андрій Дмитрієв розповів Радіо Свобода, що уже впродовж чотирьох років живе у Києві й після Революції гідності жодного разу не був у Росії.

– Я вже майже чотири роки живу в Києві. Я приїхав сюди випадково, ці обставини відпали, я озирнувся і зрозумів, що мені тут добре. Вибухнув такий історичний вулкан, що письменникові дуже цікаво перебувати на краю кратера. Крім того, пізнаєш людей абсолютно з іншого боку.

Але справа ще в тому, що Київ – це дуже доброзичливе, красиве, елегантне, спокійне місто, мені тут дуже добре, я поки нікуди звідси не збираюся, навіть на Захід став їздити неохоче. Тут краще.

– Ви у Києві – чотири роки, але ці чотири роки мають певний екватор, причому не тільки політичний, а й культурний. Я дуже добре пам'ятаю часи, коли Ви сюди приїхали, світовідчуття людей, які тут жили. Вони не відокремлювали себе від тієї культури, яка була в Москві або на російських телеканалах (від високої до низької), читали російських письменників. Сюди приїжджали московські театри, завжди аншлаги – це були головні театральні події сезону. Потім, після Майдану стався перелом і на рівні побутової культури, і на рівні високої культури, театру і літератури, почалося розчарування…

– Українці дуже добре знають Росію, вони в ній часто бували, дуже багато там працювали, і дуже багато українських патріотів в недалекому минулому були російськими громадянами, але волею долі опинилися тут і полюбили Україну. У Росії Україну не знають. Є набір міфів, є набір напівпоетичних образів – Тарапунька і Штепсель, наприклад, Тарас Бульба...

– Це образи старшого покоління. Тут питання в тому, які образи у молодих людей, які ніколи не бачили живих Тарапуньку і Штепселя.

– А у молодих – ніяких. Не мають рації ті, хто пише в українських блогах, що Росія завжди ненавиділа Україну – це неправда. Була певна добродушна зарозумілість. Я б не сказав, що це імперська свідомість…

Що стосується труднощів, які почалися... По-перше, одні труднощі почалися, а інші зникли… Один мій приятель якось сказав мені: ти знаєш, мене покликали до Могилянки почитати лекцію, і я сказав – тільки російською (хоча він знає українську). Йому сказали: та заради Бога. До Майдану це було неможливо. Щось змінилось.

– Можливо, мова перестала бути маркером політичної свідомості.

– Я сподіваюся на це. Іноді в політичному полі України спалахують розмови про мову. Я вважаю, що не можна поліпшити свою мову або сприяти розвитку своєї мови за рахунок інших мов. Взагалі, білінгвізм – це щастя, і він сприяє розвитку країни. Той ривок, який зробила Росія за часів Пушкіна, все-таки багато в чому пов'язаний з білінгвізмом.

Як не дивно, якісна російська мова найкраще збереглася в таких серйозних утвореннях, як Грузія і Україна, і найкраща російська мова – на Галичині. Там опинилося багато росіян, вони корінні львів'яни, патріоти Львова, вони говорять прекрасною російською мовою.

– Але це все одно люди, які колись приїхали до Львова, це інтелігенція, яка не могла себе знайти в задусі тодішніх радянських столиць.

– Я думаю, швидше за все, багатьох туди направляли, там були потрібні якісь спеціальності.

– У роки Громадянської війни і після неї російською мовою міг з'явитися твір, який як оспівував громадянську війну, так і заперечував її. Так само було і українською: були більшовицькі українські письменники та поети, а були письменники в (основному в еміграції або в прихованій еміграції), які займали зовсім іншу позицію. Зараз ми можемо собі уявити твори про Майдан російською мовою, які будуть як за, так і проти, а українською мовою ті, що проти, навряд чи з'являться.

– Я якось не думав про те, що з'являться твори проти Майдану. Та й російською мовою творів проти Майдану серед нормальних людей не з'явилося, я сподіваюся, що і не з'явиться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виктор Шендерович: Россияне – крепостные Троекурова, которые испытывают гордость от крутизны барина

Якийсь Прилепін може написати, і не один.

– Прилепін – це старий лояліст, абсолютний цинік, якого цікавить тільки влада і гроші.

Ви не вірите, що серед людей, які оспівують сьогоднішній консервативний варіант імперії, можуть бути просто переконані в цьому люди?

– Ні, у мене щодо цього немає питань, я просто давно це помітив. Просто у людини була така життєва стратегія – звернути на себе увагу навіть не поганою літературою, а, головне, своїм «політичним революціонерством».

– З іншого боку, сам Майдан як вибух пасіонарної енергії не може не бути літературної темою. Власне, література завжди на такі теми.

– Щоразу, коли в Росії заходить розмова про Майдан, раптом розумієш, що люди нічого не розуміють. Я розмовляв з одним кінорежисером, у нас намічалася спільна робота... Правда, я з тих пір не був в Росії.

– Ви не були в Росії після Майдану?

– Так, з різних обставин. Я сказав йому, що на Майдані не було нічого антиросійського. Максимум, що було на Майдані – це заклик до керівництва Росії поважати вибір українців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лесь Подерв’янський: Для росіян той, хто не раб, — ворог

– Дійсно, не було нічого антиросійського. Я навіть добре пам'ятаю епізод, коли виступав сенатор Маккейн. Я був серед тих, хто був на сцені. Керівники опозиції просили, щоб я виступив російською мовою зі зверненням до громадян Росії, щоб ніхто не подумав, що сам приїзд сенатора має антиросійський сенс.

– Я сказав цьому хлопцеві: зрозумій, що в Україні немає людей, можливо, крім найбільш ексцентричних, які бажали б Росії зла, немає людей, які нападали б на Росію. Він відразу: «А Майдан?». Майдан – це напад на Росію? Щось дивне в головах.

– Можливо, Майдан сприймається як напад на те, що люди розуміють як російські цінності, як ту саму імперію, яка поширювалася, поширювалася і не поширилася?

– Не було такої цінності – це все вигадано.

Радіо Свобода

Новини

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016
Президент Украины Петр Порошенко

Порошенко обвинил Россию в агрессии против независимой Украины

27 жовтня, 2016
Ніхто, хто легально працює в Україні не зможе отримувати зарплату менше 3200.

На що вплине зростання мінімальної зарплати

27 жовтня, 2016
МВФ

Місія МВФ прибуде в Україну на початку листопада

27 жовтня, 2016
Столтенберг

НАТО готується до протистояння з Росією

27 жовтня, 2016
Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016