Вівторок, 22 травня 2018
„Весілля“

На Черкащині знову викрадено картини, цього разу з Тальнівського музею історії хліборобства.

Та полотна майстрів соцреалізму, які попри декомунізацію високо котуються серед “національної еліти”, – не єдиний об’єкт зазіхань великих злодіїв і дрібних злодюжок. Одних цікавлять стародавні ікони, зброя чи прикраси, іншим за щастя розжитися залізяками з музейної території. Згадаймо про черкаські пограбування та викрадення останнього десятиріччя: як великі, так і не надто, але від того не менш зухвалі.

Як у кіно

Справді, хіба у детективних кінострічках грабіжники потрапляють до приміщень через дах. Та ще й такий, як на уманському костьолі, збудованому в ХVІІІ столітті. У 1974 році в ньому відкрили першу в області картинну галерею, та крім багатої колекції робіт знаних художників в її експозиції чимало антикваріату. Зброя та монети й стали здобиччю відчайдухів. Але якщо сміливості їм не бракувало, то з розумовими здібностями точно були проблеми. Один з грабіжників попався на дрібному правопорушенні у київському метро, а коли міліція ознайомилась із вмістом його простяцької сумки, подиву правоохоронців не було меж: під барахлом виблискував насип поцуплених кругликів. Те, що вони з музею, з’ясувалося дуже швидко.

Загалом такими справами займається СБУ, співробітникам якої цього разу пощастило. Але на мисливця й звір біжть. І періодично, зазвичай раз на кілька років, посадовці держбезпеки звітують про зроблене упродовж певного періоду. Так було й у лютому 2010-го. Справа “верхолазів” стала лише “однією з...” та разом з іншими операціями дозволила повернути музеям і релігійним громадам значні культурно-історичні цінності, вилучені вже у контрабандистів. Аж до кінцевої фази злочинові дають розвиватися зі зрозумілих причин, але можна припустити, що самі есбеушники не завжди й раді, коли відкриваються усі його обставини, а слідом окреслюється коло причетних. Того разу до юридичних власників повернулося 6 ікон та 49 культових предметів, 34 одиниці старовинної холодної зброї, ордени, стародруки, печатки, ювелірні прикраси – усього 160 раритетів, вилучених по 10 справах. Наприклад, історико-культурний заповідник “Чигирин” отримав старожитності, які контрабандист заховав у іграшці. Так громадянин РФ намагався вивезти через пост Гоптівка Харківської митниці чимало нашого національного добра, дарма що дрібонького. Ну ось хоча б золоті жіночі прикраси ХІІ ст. чи монети першої половини ХVІІ-го.

Картина маслом

“Класика жанру” – викрадення робіт іменитих майстрів пензля. У цьому “амплуа” хоч і мороки більше, зате й очікуваний прибуток відповідний. Найгучніший злочин такої категорії трапився в листопаді 2006-го, а місце події вже знайоме — картинна галерея уманського краєзнавчого музею. Тоді його керівникові надійшов лист від начальника уманського райвідділу внутрішніх справ з проханням організувати тимчасову виставку творів місцевих художників у приміщенні райвідділку з нагоди Дня міліції. Ніби нічого підозрілого, але по-перше – від галереї до “цитаделі” 10 хвилин пішки, можна б і на місці в екскурсійному форматі ознайомитись, а по-друге – до “пересувної виставки” потрапили полотна аж ніяк не місцевого походження, а всесвітньовідомі картини Миколи Глущенка і Тетяни Яблонської. Плюс доволі цінні експонати руки менш відомих майстрів: усього 7 робіт орієнтовною вартістю близько 250 тисяч долларів.

zlochin2

… та її копія — яскравий приклад того, як легко можна „інтерприювати“ классика

 

Повернули їх аж у березні 2008-го. Як свідчили потім співробітники закладу культури, твори мистецтва привезли ввечері, тож картини при тьмяному освітленні не було можливості як слід роздивитися та й бажання очевидно не було. Та й кого перевіряти – міліцію? Кинулися влітку, коли готували експозицію для Одеси. Ви вже здогадалися – за цей час оригінали підмінили копіями. Власне навіть не ними, а підробками кустарного рівня.

Понад 3 роки одна за одною поверталися “упіймані” на аукціонах картини додому. При цьому, “Зимовий сон” Миколи Глущенка намагалися відкрито продати на торгах в Українському домі, а давали за нього вже мільйон гривень. Тобто дві третини від попередньої оціночної суми усього викраденого.

Фінал історії – судовий вирок. За організацію викрадення 24 картин по 5 років ув’язнення отримали колишній очільник СБУ в Ямполі, що на Вінничині, та колишній керівник уманської міліції. Прикметно, що резонанс справ спричинили журналісти. І невідомо, чи торжествувала б Феміда, якби Наталка Соколенко з СТБ не провела власне розслідування та не зробила б надбанням громадськості історію з супернахабним пограбуванням уманського музею.

І останній на сьогодні аналог – кримінальна пригода в Тальнівському музеї хліборобства. Звісно, там не могло бути картин Івана Їжакевича, як “проінформував” інтернет, а усьго лише портет “Іван Їжакевич” Федора Плахотнюка. Окрім нього ще портет Тараса Шевченка роботи Івана Сотниченка, картини “Напад поляків на Мошурів” та “Напад татар на Рокошвар” Михайла Іванченка. З іншого – ювілейне видання “Кобзаря” з ілюстраціями Їжакевича, давні музичні інструменти ліра і цитра. На думку фахівців, музей “почистили” на півмільйона гривень щонайменше.

Провінційні шедеври

Школи – не музеї, але нерідко й там зберігаються дорогі картини. Коли вони туди потрапляють, здебільшого ім’я художника ще нікому ні про що не говорить. Але з роками та десятиліттями ситуація докорінно змінюється: експерти свідчать, що кожні 2 роки вартість картин художників радянського періоду зростає на 50-100%. У середовищі чорних антикварів добре знають, де і що “висить”, а серед освітян цінністю таких робіт цікавляться не надто. Відтак і невтямки було вчителям і дирекції школи у Станіславчику, кому знадобилися 4 картини, викрадені там 2004 року. 2008-го вкрали 3 полотна з Матусівської ЗОШ №1. Про ці “дрібні” крадіжки ніхто й ніколи не згадував. Певного розголосу набуло лише нічне пограбування кабінета директора шполянської школи №5 у жовтні 2008-го. Там вкрали реліквію: картину Володимира Сидорука “Богдан Хмельницький”, яка ще з 1959 року була справжнім талісманом закладу освіти і “фоном” до всіх урочистостей, оскільки мала відповідний формат: 2х3 метри. За гарячими слідами директор школи згадувала, що задовго до цього з завидною регулярністю, щороку пару раз чи й частіше, до неї приїздили солідні чоловіки. Просили, а більше просто вимагали, продати картину, пропопонуючи по кілька тисяч гривень. Після котрогось із особливо неприємних візитів вона вирішила загратувати вікна у своєму кабінеті. Не допомогло: розбили у вчительській, а звідти, виламавши двері, вдерлися до директорської. “Хмельницький на коні” зник у невідомому напрямку. До речі, зі Шполи – не він один. Протягом кількох років потроху тягли картини з Будинку культури, зникло їх 6 чи 7, і ніхто й нікуди про ці крадіжки не повідомляв. Про те, скільки їх опинилося у приватних колекціях із районних усіх усюд, можна лише здогадуватися.    

Залізна компанія

Кримінальні бувальщини – це ще й акти вандалізму. Найбільше від нього потерпають пам’ятники. Вже призабулася історія викрадення з Ювілейного парку Черкас скульптури Русалоньки, яка сталася у ніч проти 14 червня 2007 року. Очевидно, дівчину вважали бронзовою. А можливо, вона просто комусь дуже сподобалася: чутки про те, що перша Русалонька й понині прикрашає дачне озеро колишнього міського посадовця N стали відтоді “міським фольклором”. Звісно, з його боку це було б, м’яко кажучи, дуже недалекоглядно. Та як би не було – зі встановленням нової, вже гранітної фігури, про стару згадують не часто.

На в’їзді у Шевченкове з боку Будища є чудовий, справді оригінальний пам’ятник Тарасові того віку, коли він “пас ягнята за селом”. На свою біду, робота київського скульптора Анатолія Куща дійсно бронзова. Тож звісно, 50-кілограмове ярча, не з’єднане з головним елементом композиції, давно спокушало “цінителів прекрасного”. В розумінні - прекрасного металу. Перепилявши ніжки біля основи, 2000-го цю фігуру вже викрадали. Але тоді після вмовлянь адміністрації заповідника майстер виготовив нову. Вона простояла до березня 2015-го і була поцуплена зразу по шевченківських днях.

zlochin3

Пам’ятник малому Тарасу київського скульптора Анатолія Куща на в’їзді у Шевченкове

 

1 грудня того ж таки 2015-го з постаменту перед входом до городищенського аграрного коледжу зникло погруддя Левка Симиренка: своєрідна візитівка закладу. У такому статусі виготовлений у Києві пам’ятник перебував ще з 1985-го. Допоки мисливців за кольоровим металом ще не водилося, він був бронзовим. Відколи ж пішла ота пошесть, його завбачливо перефарбували “під камінь”. Та як з’ясувалося, хтось таки або знав про справжній матеріал, або ж довідався. І Симиренка вкрали. І знову ж, як і Русалоньку, не без технічних засобів – погруддя стояло на постаменті 1,7 м заввиш, та й саме було вище метра.

Навчені цією історією, городищани стали пильнішими. Аж настільки, що бронзові фігури тепер ховають “до кращих часів”. Треба розуміти – до тих, коли у нас зникнуть одержимі металевою наживою. Або ж щонайменше дотоді, коли скульптури надійно прикріплюватумуться до постамента. Так, працівники літературно-меморіального музею письменника Івана Ле прибрали його бронзове погруддя в маєтку, який 1950 року класик української радянської літератури облаштував у Городищі як дачу. Щоб не “декомунізували”. Утім, до комуністичного славоспівця Ле тут давно “претензії”: то труби цуплять, то секції огорожі. 2010-го була навіть спроба зламати двері та пробратися до приміщення, у якому понад 7 тисяч експонатів. До слова, цей городищанський “дім творчості”, як його називав власник, знав творчу присутність Павла Тичини, Олександра Фадєєва, Володимира Сосюри та інших радянських письменників. По кожному залишилася якась реліквія, яка в певних колах може коштувати чималих грошей.

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF