П'ятниця, 27 квітня 2018
Розповідає Ярослав Грушецький

Яким Ви бачите сьогодя ляльковий театр? Багато хто й досі думає, що стоїть перед ширмою актор із лялькою та дитячим голосом „шпарить“ текст. Насправді, все набагато цікавіше.

Сучасний ляльковий театр — це зовсім інший вимір свідомості на великому експериментальному майданчику. Місце, де народжується український театральний постмодерн.

За 50 років існування Черкаський ляльковий театр доріс не лише до статусу академічного, а й до того, що у світі вже давно не є інноваційним. Хоча зауважу, наш театр є доволі відомим серед професіоналів світового лялькарства, до того ж, постійний учасник престижних театральних форумів. Не в останню чергу це стало можливим завдяки професійні трупі та художньому керівнику і режисеру Ярославу Грушецькому. 

Директор театру, заслужений діяч культури України Любов Величко наголошує: Ярослава Ігоревича, бунтаря та правдолюба, потрібно берегти, як дорогоцінний скарб. Він тримає зв’язок буквально з усім світом, викладає та веде наукову діяльність і створює нові вистави. Саме з ним Черкаський ляльковий театр зробив величезний крок уперед, перетворившись з непримітного провінційного театру ляльок на неформальний культурний осередок. 

Інформаційним приводом до спілкування з Ярославом Грушецьким для мене стало отримання ним звання Заслуженого діяча мистецтва України. Але говорили не лише про звання та нагороди, а й про те, як подолати засалені стереотипи, про театральні штампи та місію сучасного лялькарства.

— Ярославе Ігоревичу, я знаю, що до Черкаського лялькового театру Ви прийшли 17-річним юнаком, працювали машиністом сцени. Весь час вчились та росли творчо, але колишнє керівництво театру, як митця, Вас не сприймало...

— З новим керівництвом вдалося порозумітися, і зібрати сильну професійну команду. Як говорив Кутузов: „Коли мої війська у комплекті, я, ій Богу, нічого не боюсь!“. Я можу розраховувати на десяток дуже талановитих акторів. Є у нас, і це надзвичайно важливо, потужний художник — Каріна Чепурна. А ще — композитор Сергій Кулинич. Утворилася якась така благодатна творча автономія, що дозволяє створювати цікаві речі. Завдяки нашим роботам ми змогли потрапити на найбільший світовий форум лялькарів у Китаї, були на фестивалі в Африці. В абсолютно іншій культурі, яка не знається на європейських знакових системах, ми представляли Україну. А це вже досвід передових театрів. Тобто, для себе ми вже подолали штамп провінційності.

— Давайте трохи про Вас поговоримо. Нещодавно Президент України підписав наказ про присвоєння Вам звання заслуженого працівника мистецтва...

— Ми живемо все ще у пострадянському суспільстві, в якому над кожним митцем досі стоїть чиновник, держава, яка в незалежності від того, як ти працюєш, видає тобі твою пайку. Колись система „державних“ театрів мала на меті виліпити людину з підконтрольною свідомістю. Сьогодні нам лишився у спадок той старий державний механізм, хоча ідеологія пішла. І тут потрібно, щоб театри почали виконувати нові запити суспільства. 

Щодо теми про звання… Я, так само, як і багато моїх колег давно зрозумів, що всі ці ігри в великі подяки — замінники нормальних грошових еквівалентів твоєї праці. У цивілізованому світі такого немає, бо там є такі поняття, як адекватна грошова оцінка твоєї творчості, і є популярність від глядача, яка стимулює цю оцінку. Хоча у нас є ще багато людей, для яких звання — дійсно щось вартує. Для мене це якась виконана формальність, яка дає можливість на моєму рівні робити виклик системі. Як часто ті, хто отримував звання, позбавлялись особистої свободи, бо вже не могли вийти за рамки, в які їх ув’язнили. Місяць тому пішов з життя легендарний теоретик мистецтвознавства Хенрік Юрковський. До слова, я свою дисертацію базував на його роботах та дослідах. Пригадую, як запитав його колись на фестивалі в Угорщині в 2002 році: „Чому в Україні при начебто нормальних процесах не так: радянське підгрунтя, уклад життєвий? На що майстер відповів: „Ну это же очень медленно!“. І це дійсно так, на все потрібен свій час. Мені близький у цьому контексті термін Юрковського — боротьба за соціальні стандарти. Отже є велика небезпека для театрів, коли їх фінансують ззовні і вони мають відпрацьовувати ці кошти. З іншого боку, у світі існують театри, які живуть без жодних дотацій, виключно завдяки глядачу. Це і наша мета.

— Ви ставите багато як для дітей, так і для дорослих. У який бік схиляється вибір?

— Ми працюємо для юного глядача, формуючи з нього нашого дорослого шанувальника. Розумієте, всьому свій час, адже буває так, що чудова вистава живе зовсім недовго. В цьому плані я дивувався, коли читав про Андерсена-драматурга. Так от він зізнавався, який був відгук про одну з його п`єс: „Яка чудова п`єса, вона витримала аж 7 вистав!“ Буває таке, що навіть у дуже вдалу роботу з часом життя вдихнути вже неможливо. Виключенням з правил я б назвав виставу „Наталка-Полтавка“, яка для нашого лялькового театру є такою собі віддушиною.

Чи готовий глядач до сприйняття ваших ідей?

— Я дозволяю собі режисерську гру зі звичною структурою вистави. Наприклад, „Таємниця лялькового дому“. Ця наша робота має всі ознаки вистави, але кожна репліка не має логічного зв`язку з наступною. У нас немає у „тілі“ вистави класичних початку та кінця. Середина дії може стати початком, а кінец — серединою. До речі, діти — такий благодатний глядач, який не має суспільних штампів і добре розуміє, що ми хотіли донести. Я глузую над штампами... прагну, щоб у виставах зберігався поштовх людині самій креативно мислити, обирати золоту середину між штампами, наприклад, добра та зла, самій логічно завершувати думку, яку „закинув“ режисер. Тоді театр буде не нав’язувати звичні життєві стереотипи, а дійсно формувати, виховувати особистість.

 

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF