Вівторок, 25 жовтня 2016
Шевченко

Черкащина відзначила 202 річницю з дня народження Тараса Шевченка. У традиційні шевченкові дні відбувається чимало заходів на честь нашого земляка.

А ось у черкаському музеї „Кобзаря“ нещодавно відкрилась зовсім вже незвична виставка, яка теж варта уваги. Спеціально для неї співробітники музею ретельно відібрали більше сотні старих експонатів з музейних архівів побутових речей із зображення Шевченка та встигли поповнити цю багату колекцію ще й новими цікавинками. Їх ентузіасти ретельно відшукують та купують на „блошиних“ ринках, у колекціонерів або на спеціальних аукціонах. Чимало речей перетягла до рідного музею його вірна хранителька, завідувач черкаського музею „Кобзаря“, заслужений працівник культури України Ольга Шарапа.

— Багато з представлених тут речей збирались практично протягом всього існування нашого музею, а йому вже 27 років, — зазначає Ольга Михайлівна. — Отже ми маємо не лише звичні експонати. Вони теж мають безпосередньо відношення до Тараса Шевченка. Цікавих речей накопичилось вже стільки, що вони й самі почали проситися в якусь окрему експозицію. Це і блокноти та ручки з зображеннями Кобзаря, зошити, закладки для книг, магнітики, футболки, шарфи, зокрема, з вив’заним на полотні „Заповітом“, скарбнички, шкатулки, коробки-цукерниці, келихи та чашки, сувенірні тарілки, сірники, шоколадки і навіть (зовсім несподіване) — гральні карти, на яких зображено роботи Шевченка-художника. Скрізь їхню енергетику ми відчуваємо, що саме через такі предмети побуту людям згадувався Шевченко, ставав ближчим і ріднішим.

Така повсякденна візуалізація Кобзаря, вважають у музеї, працює навіть краще ніж усі великі помпезні заходи на честь нашого Пророка які було організовано останнім часом.
До речі, виставлені предмети, як і належить, мають свою власну мову і розповідають про минуле, відкидаючи відвідувачів на роки назад. Ось, наприклад, банальна на вид коробка від пряничків, що колись виготовлялись у Черкасах. Але хтось надзвичайно мудрий поласувавши ними, зберіг коробочку з Шевченком на пам’ять.

Колись майже у кожній хаті було чимало шкатулок у вигляді „Кобзар“. Такі речі зазвичай дарували на свята, як сувенір. Невеличкі дрібні сувеніри — ручки та блокноти, запальнички теж дарували, але більшою мірою туристам, що приїжджали відвідати шевченкові місця. А ось біля футболки причаїлась звичайна невеличка коробочка для ниток для рукодільниць. Її цінність — у зображені пам`ятника Кобзареві у Лубнах. А поряд — пляшка для міцних напоїв з зображенням постаті поета. Тому й збереглася.

Серед цікавих експонатів — жіноча хустка. В оздоблені квітчастих узорів проглядається образ Шевченка. Її було виготовлено до 150-річчя Тараса Григоровича. Колись хустка зігрівала не лише плечі, але душу її хазяйки.

— Найдавніше і найцінніше, що в нас є — обгортки від цукерок. На них написано, що колись у них було обгорнуто малоросіську карамель. Та найголовніше — це виписані на вицвілих паперцях слова великого Кобзаря. Така паперова дрібнота зазвичай не зберігається, але ця залишилась нам у спадок, як дуже незвичний експонат. Ми ці обгорточки купили у харківського колекціонера ще років 20 тому, — не без гордості розповідає Ольга Михайлівна. — А ось сучасна кондитерська шевченкіана, яку ми придбали на аукціоні. Це такі невеличкі шоколадки, на яких написані віршовані рядки з творів поета. Виробник сподівався, що людина перед тим, як з’їсти солодку плиточку, прочитає та спершу насолодиться словами Кобзаря. Щось у цьому є! Між іншим, ми вже багато разів у нашому музеї влаштовували для ознайомлення окремі експозиції. Наприклад, виставляли рідкісні та звичайні марки та конверти із зображенням Шевченка. Їх у музеї зберігається чимало. Так само посуд було виставлено окремим музейним блоком — тарілки, вази, куманці, келихи. Дещо з цього скарбу можна побачити і в нинішній експозиції.

Тарас Шевченко, як доводить експозиція, в українців скрізь, навіть у звичайній мильниці і у гральних картах. Звісно, дехто з відвідувачів доволі неоднозначно сприймає такі речі. Але, якщо людині Шевченко ставав близьким через них, то вони мають право на життя, переконані музейники.

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016
Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

20 жовтня, 2016
Надежда Савченко

Пашинский инициирует проверку СБУ контактов Савченко с представителями ОРДЛО

19 жовтня, 2016
Владислав Сурков

Кто из друзей Путина возрадовался убийству Моторолы

19 жовтня, 2016
нормандська четвірка

У Берліні розпочалася зустріч лідерів "нормандської четвірки"

19 жовтня, 2016
зустріч

У Берліні розпочалася зустріч Порошенка, Меркель і Олланда

19 жовтня, 2016
Похороны террориста Моторолы

Похороны Моторолы как развлечение для плебса

19 жовтня, 2016
Виктория Ляшенко

Осторожно: мы теряем костную ткань

19 жовтня, 2016
лампочка

Как платить за свет в 1,5 раза меньше: когда вырастут тарифы и как с ними жить

17 жовтня, 2016
Есть подозрение, что путинская Россия уже "продает" ДНР-ЛНР. Фото: Новое время

Россия уже торгуется, как подороже продать ДНР-ЛНР

10 жовтня, 2016