П'ятниця, 28 жовтня 2016
Ніна Севастьянова

«Весна іде» – виставка традиційних головних уборів Середньої Наддніпрянщини.

Черкаських майстринь Наталю Крамну-Таран, Юлію Рибасюк та киянку Ніну Севастьянову надихнула на створення представлених реконструкцій етнографічна колекція Черкаського обласного краєзнавчого музею.

Черкасщанка за походженням, майстриня київської майстерні „Ладосвіт“ Юлія Рибасюк дуже любить створювати віночки. Це мистецтво, яке ми ледь не втратили, почало відроджуватись після Майдану. Пам’ятаєте, як вражали нас тендітні жіночки-воїни у віночках? Тоді це теж був виклик і приклад любові до всього українського. „Ми, на щастя, дійшли періоду самовизначення, і саме через звернення до культурних витоків відбувається відродження українців“, — впевнена майстриня.

Пані Юля підводить до своєї улюбленої роботи. Симпатичний та компактний на вигляд витвір містить, як з`ясувалось у ході нашої розмови, 160 квіточок. Зроблені вони майстринею з рисового паперу, який потім вже у виробі вощиться (покривається віском). До речі, вощені деталі віночка мають сріблястий відтінок, а „напарафінені“ — жовтуватий. А сам вінок смачно пахне медом, саме завдяки воску.

Юлія Рибасюк нагадує, що зазвичай працювати з квітами було суто жіночою справою. Зазначає, варто нині нашим жінкам скористатись нагодою та спробувати себе у цьому цікавому ремеслі, яке надзвичайно заспокоює та наповнює добром. За словами майстрині, віночок можна сплести за тиждень кропіткої роботи над кожною його складовою. Аби не хатні та родинні обов`язки, він би народився значно швидше. Вінок потребує уваги, відчуття смаку та терплячості.

Юлія у своїй творчості обов’язково користується науковим підходом, адже без ретельного вивчення традицій, ніяк. Збирається все буквально по крихтах, бо матеріалу залишилось дуже мало. „Цей ось віночок має вінцеподібну форму, — вводить мене у курс справи майстриня. — Він і виглядає немов корона. І така форма як раз і є характерною для нашого регіону.

Як розповіли майстрині під час спільного майстер-класу, з віночком в українців пов'язано багато звичаїв. У різних регіонах України вони різняться. Що стосується Черкащини, то відомо, що починали носити віночок дівчатка з 3 років. Перший — для 3-річної доньки плела мама, купаючи його в росах, коли на небі сонце зайде, протягом 7 днів, і клала до скрині. У віночок впліталися чорнобривці, які позбавляли головного болю, незабудки та барвінок, аби зір розвивали, та ромашка, яка серце заспокоювала. Одягали дівчинці той вінок на Спаса разом із свяченим яблучком та примовляли: „Здоровому тілу — здоровий дух!“. У 4 роки плели вже інший віночок. Усі кінчики пелюсток, вплетених у нього квітів, були розсічені, доплітався безсмертник, листочки яблуні. Шестирічній доньці вплітали мак, що додавав сон та беріг думки, і волошки. У 7 років плели вінок із 7 квіток. Цілим ритуалом було, коли батько торкався вінком голівки доньки і промовляв: „Мати-яблуне, дядино моя, не жалій здоров’я і долі дитині“.

Найпоширенішим був вінок кохання, який плели дівчата з 13 років до заміжжя. У його основі — ромашки, що перемежалися цвітом яблуні й вишні, а над чолом — квітуче гроно калини. У такий вінок вплітали й квітучі вусики хмелю. Символ засватаної дівчини — вінок з барвінку, м’яти та шавлії.

Дівчата, яким не пощастило у коханні, у давнину виплітали вінок надії (іноді його призначали для освідчення в коханні нерішучому парубкові) з волошок і польового маку. Вважали, що любов прийде, коли дівчина власноруч одягне вінок на голову обранцю. Дівчина, яку покинув парубок заради іншої, виплітала вінок розлуки з первоцвіту і вересу. Коли ж причиною розлуки ставала дівчина, вона дарувала парубку вінок з вербових китичок, барвінку й айстр, які у поєднанні означали: „Вибач, але я кохаю іншого“.

culture2Призначення весільного вінка — охороняти „молоду“ від „поганого ока“. Перед урочистістю під час „дівич-вечора“, на який сходились усі дружки нареченої, під супровід пісень плели з барвінку, рути, живих квіток вінок для молодої та букети з зілля і квітів для гостей.

„Зірковий“ час хустки наставав після весілля. Про найулюбленіші свої витвори мені розповіла надзвичайно привітна майстриня Наталя Крамна-Таран. Ось, наприклад, хустка „Дубове листя“ художниці просто наснилася. Якось на роботі (а працює пані Наталя художником з вишивки на фабриці ім. Лесі Українки) побачила тканину у клітку і буквально захворіла бажанням зшити таку хустку.

„Моя робота, на щастя, пов’язана з хобі, — зізнається Наталя. — Вдома я думаю, як все гарно зробити на роботі, а на роботі мрію про те, що я нового створю вдома. Не маю творчого відпочинку ніколи, але я щаслива цим!“

Інша її хустка вишита за мотивами Трипілля. Дещо є в ній загадкове — вона дійсно захоплює своєю простотою та вишуканістю. Пані Наталя її готувала до виставки, яка, на жаль, не відбулася і тепер витвір чекає свого часу бути експонатом на іншій виставці у квітні.

Хустка „Берегиня“ вражає розшифровкою її символів. „От дивіться, — чаклує над своєю роботою художниця, — у цих візерунках „заховалася“ жінка — ось її руки, ноги, голова, а ось причаїлось нове життя“.

Здавалось би ми бачимо звичайні побутові речі, але наскільки ці роботи змістовні! Це цілий Всесвіт, який ще вивчати та вивчати. І ні в якому разі не піддавати забуттю.

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016
Президент Украины Петр Порошенко

Порошенко обвинил Россию в агрессии против независимой Украины

27 жовтня, 2016
Ніхто, хто легально працює в Україні не зможе отримувати зарплату менше 3200.

На що вплине зростання мінімальної зарплати

27 жовтня, 2016
МВФ

Місія МВФ прибуде в Україну на початку листопада

27 жовтня, 2016
Столтенберг

НАТО готується до протистояння з Росією

27 жовтня, 2016
Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016