Понеділок, 18 червня 2018
polishuk

 

Сьогодні наш гість — д.м.н, професор, провідний науковий співробітник відділу механізмів протипухлинної терапії Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України (м.Київ) Поліщук Людмила Захарівна.

— Людмило Захарівно, кому необхідно звертати увагу на особливо дбайливе ставлення до онкопрофілактичних програм?
— Хочу почати з того, що згідно з результатами наукових досліджень, які проводяться у всьому світі, встановлено, що рак — це генетична хвороба, яка виникає внаслідок порушення структури або функції генів у результаті впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища (робота у шкідливих умовах, радіаційний вплив, хімічні речовини, паління, віруси палілломи) або внаслідок факторів самого організму — тривалий стресовий стан, гормональні порушення, хромосомні хвороби, довготривалі хронічні запалення. Мутантні гени можуть виникати у різних клітинах організму здорових людей з частотою 1 мутація на 100 тисяч або на 1 млн клітин. Але більшість з них не мають ніякого шкідливого впливу, тому що в організмі є гени репарації пошкоджень спадкового апарату клітин, основна функція яких — відновлення нормальної роботи генів. При тривалих шкідливих впливах на клітини мутації можуть зберігатись довгий час, а якщо ці клітини розмножуються, тобто їх кількість збільшується, то мутації можуть передаватись з одного покоління клітин в інше, викликаючи певні зміни у метаболізмі клітин, і якщо вчасно не зупинити тривалий поділ клітин з мутаціями, може виникнути пухлинний зачаток.
— Все частіше у пресі з’являється термін „клініко-генеалогічний аналіз“. Що це таке?
— Це клінічний і генетичний метод аналізу родоводу людини, її генеалогії, особливістю якого є той факт, що об’єктом дослідження є не окрема людина, а родина. Збір даних про родину починають з бесіди з будь-яким членом родини. Лікар-генетик під час бесіди з’ясовує кількість чоловіків і жінок у родині, родинні зв’язки (брат, сестра, батьки та інші родичі), перенесені ними хвороби, вік смерті і причина смерті вже померлих родичів. Встановлюються також особливості життя, шкідливі звички, стан навколишнього середовища, наявність хронічних хвороб або спадкової патології, а також кількість випадків раку та локалізація раку. За допомогою клініко-генеалогічного аналізу встановлюється характер хвороби — спадковий чи не спадковий. Якщо спадковий характер хвороби, то з’ясовують питання — проявляється хвороба у кожному поколінні чи „перестрибує“. Відповіді на ці питання важливі для встановлення типу успадкування (домінантний чи рецесивний), а також для вирішення питання — чи пов’язана пухлинна патологія зі статтю та ряд інших питань. Найважливішим результатом такого аналізу є визначення ризику розвитку раку у членів родин, в якій є один або більше родичів з пухлинною патологією. На закінчення хочу зазначити, що дослідженнями, проведеними в Інституті експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького (директор — академік НАНУ В.Ф. Чехун), і за результатами аналізу близько 3000 родоводів встановлено, що внесок спадкової компоненти та інших факторів у загальну схильність до розвитку раку товстої кишки становить відповідно 75 і 25%, раку тіла матки — 54 і 46%, раку молочної залози — 56 і 45%. Внесок спадкового фактора у розвиток раку органів репродуктивної системи жінок у родичок пацієнток, що хворіють на рак яєчника, становить 63%.
— Тобто, рак буває спадковим?
— Багатьом людям відомо, що існують родини, у яких спостерігається багато випадків раку. Якщо у родини виникає рак однієї локалізації (наприклад, лише рак молочної залози або лише рак яєчника) і ці хвороби виникають у бабусі, матері, дочки, сестри — то такі випадки раку відносяться до спадкових форм. Але бувають родини, в яких спостерігаються пухлини у різних органах (наприклад, рак матки, яєчника, шлунка, легень, товстої кишки, простати та інші). У таких випадках мова йде про сімейний раковий синдром. І при спадкових формах раку, і при сімейному раковому синдромі відбувається передача мутантного гена із покоління у покоління. Хочу акцентувати увагу — передається не рак, не сама хвороба, не пухлинна клітина, а лише схильність до розвитку онкопатології, яка може проявитись або не проявитись. А для прояву хвороби мають значення стан імунної та гормональної системи, хронічні хвороби, часті їх рецидиви, шкідливі звички, шкідливі фактори навколишнього середовища. Слід звернути увагу, що деякі особливості стилю життя самі по собі можуть виступати факторами, що викликають порушення функції різних органів і систем. Так, розвиток новоутворень може викликати паління — у 30% спостережень, особливості харчування — у 35%, інфекційні агенти — у 10%, ультрафіолетове опромінення — у 3% і т.п.
— Якщо можна, зупиніться детальніше на спадковому раковому синдромі...
— Всім відомо, що в організмі дитини гени батька і матері розподілені порівну — по 50%. І якщо мутації генів виникають у статевих клітинах батьків, то вони можуть передаватися із одного покоління в інше і розвиток раку стає більш ймовірним, а час його виникнення коротшим. У клітини дітей таких батьків будуть передані мутантні гени, які можуть зіграти свою негативну роль і у таких випадках можуть виникати злоякісні пухлини у декількох членів родини. Проте бувають випадки, коли злоякісні пухлини виникають в одній родині під впливом одних і тих же шкідливих факторів зовнішнього середовища (магнітні поля, вплив радіації, робота з пестицидами) внаслідок одного стилю життя, харчування і т. п. Сімейний раковий синдром характеризується накопиченням у родинах пухлин різних органів.
Основними ознаками сімейного ракового синдрому є наступні:

  • двоє і більше родичів мають рак одного і того ж органу (наприклад у двох родичок рак молочної залози, або рак матки);
  • двоє і більше родичів першого ступеня спорідненості мають рак різної локалізації (наприклад, рак шлунка, матки, легені, саркоми);
  • троє і більше родичів з гормонообумовленими пухлинами (наприклад, рак молочної залози, рак яєчника, рак матки);
  • рак гормональних органів (рак щитоподібної залози і рак наднирника);
  • у родичів пухлини виникають в одних і тих же органах, часто вражаються парні органи (обидві молочні залози, обидві нирки);
  • у близнюків пухлини виникають в одному віці і в одних і тих же місцях;
  • пухлини у кожному наступному поколінні виникають у більш молодому віці.

Саме на останній факт треба звернути особливу увагу, тому що на думку багатьох людей рак виникає лише у зрілому віці. На превеликий жаль, за останні два десятиріччя рак значно „помолодшав“, тобто виникає у молодих осіб. Існують також інші синдроми, при яких у сім’ях спостерігається агрегація як злоякісних, так і доброякісних пухлин. Незважаючи на численні дослідження раку, до цього часу остаточно не встановлено — пухлини із сімейного ракового синдрому мають кращий клінічний перебіг чи гірший.
— Чи збільшується ризик виникнення злоякісних пухлин, якщо хворі на рак і батько, і мати?
— Так, ризик виникнення пухлинної патології залежить від кількості родичів, хворих на рак, і він значно збільшується у випадках, коли на рак хворіють один або обоє батьків. Розглянемо, наприклад, ситуацію відносно спадкового раку товстої кишки. При відсутності онкологічних хвороб у родині ризик розвитку раку становить лише 2%, якщо хворий один родич першого ступеня спорідненості (батько, мати, діти, брат, сестра), ризик збільшується до 6% (у 3 рази), якщо хворі 2 родича першого ступеня спорідненості — ризик зростає ще більше — до 17% (тобто у 8 разів), якщо у родичів спадковий неполіпозний рак товстої кишки — ризик зростає до 70%, а за наявності сімейного поліпозу товстої кишки ризик становить 100%.
Зростає також ризик розвитку доброякісних новоутворень, якщо у родині є такі хворі. Наприклад, серед родичів пацієнток, у яких діагностовано фіброміому матки, аналогічні пухлини виявлені у 23%, а ризик розвитку цієї патології у сім’ях, де вже є хворі з фіброміомою матки, збільшується у 4 рази.
— А як щодо раку молочної залози, який досить поширений в Україні й у всьому світі?
— Рак молочної залози — це найактуальніша проблема онкології не лише в Україні. 

Щорічно у всьому світі діагностується понад 1 млн нових випадків захворювання і більше 300 тисяч хворих щорічно помирає. За даними Національного ракового регістру, у структурі онкологічної патології жінок України рак молочної залози займає перше рангове місце. Це захворювання діагностується у жінок різного віку і досить часто не на початкових стадіях хвороби. Найвищий ризик розвитку раку молочної залози і раку яєчника у родичів першого ступеня спорідненості.

— Які методи профілактики можна порадити представникам родин із сімейним раковим синдромом?
— Перш за все, хочу сказати, що хоча у нашій країні така профілактика поки що на початкових етапах, робота онкогенетичних регістрів в інших країнах вселяє надію на їхню результативність. Так, у Московський регіональний онкогенетичний регістр введені дані про 6000 сімей онкологічних хворих. Протягом 5 років у 33% сімей виявлені нові випадки раку і виявлено 12 нових ракових сімей. Профілактика раку у членів родин із сімейним раковим синдромом у наших умовах заключається в онкогенетичній консультації для оцінки характеру спадковості і ризику розвитку патології. Наступний етап — це повне клінічне і лабораторне обстеження, обов’язковий візит до мамолога, онкогінеколога, онколога, спеціаліста з ультразвукового дослідження внутрішніх органів і надалі регулярні візити до онкологів за наявності у родині спадкових форм раку. Необхідним етапом є також і визначення мутацій генів, при яких збільшується ризик розвитку раку молочної залози, але такі дослідження проводяться лише у спеціальних лабораторіях. За всіма правилами онкогенетичного консультування потрібно було б на кожну сім’ю завести генетичний паспорт і за цими даними створити районні чи міські реєстри раку з подальшим проведенням періодичних поглиблених досліджень стану здоров’я. На даний момент головне — це діагностувати пухлинний процес на доклінічній стадії або ранній стадії раку, коли можна провести радикальне лікування, що забезпечить тривале життя.

 

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF