Середа, 26 жовтня 2016
протест

Лише 1966 року, після кількох десятиліть болючих територіально-адміністративних експериментів, Черкащина сформувалася у своїх внутрішніх межах. Цілком можливо, що цей шлях доведеться пройти знову.

По живому

До 1920 року територія сучасної Черкащини входила до складу Київської (Звенигородський, Канівський, Уманський, Черкаський і Чигиринський повіти) та Полтавської (Золотоніський і частково Лубенський повіти) губерній. А 8 липня 1920-го, коли постановою ВУ ЦВК було створено Кременчуцьку губернію, до неї увійшли Черкаський і Чигиринський повіти Київської та Золотоніський повіт Полтавської губерній. Дещо раніше урядом УНР пропонувалося поділити територію України на 32 землі, зокрема з виділенням Черкащини (центр – Черкаси) і Побужжя (центр – Умань). Однак цей розподіл не був здійснений.

У 1922 році Кременчуцька губернія була скасована, Черкаський і Чигиринський повіти знову відійшли до Київської губернії, а Золотоніський – до Полтавської. Населені пункти з кількістю менше 1000 осіб підпорядковувалися сільрадам.

Істотне уточнення адміністративно-територіального устрою з утворенням округ, а в їх складі районів, відбувалося у 1923-1924 роках. До утвореної Черкаської округи з центром у Черкасах увійшли райони, розташовані на території двох колишніх повітів – Черкаського і Чигиринського. Черкаська округа поділялася на райони, утворені на основі волостей. Утворено також Золотоніську і Уманську округи.

У листопаді 1923-го було ухвалене рішення про перейменування Богуславського району колишньої Київської губернії в Шевченківську округу з центром у Корсуні. 1925-го відбулося чергове реформування і Шевченківську та Золотоніську округи включено до складу Черкаської округи, яка з 1927 року стала називатися Шевченківською (центр – Черкаси). Таким чином, на початок 1930-х років на території Черкащини існувало два великі адміністративно-територіальні утворення: Шевченківська та Уманська округи.

У 1930 році округи в Україні були скасовані, відбувся перехід на дволанкову систему управління “центр – район”. Однак, така система виявилася неефективною і 1932-го впровадили трьохланкову систему “центр – область – район”. Правобережна Черкащина за новим поділом увійшла до Київської області (частково – до Вінницької), а лівобережна – до Харківської.

Після утворення у 1937 році Полтавської області лівобережна Черкащина (Гельмязівський, Золотоніський, Іркліівський та Чорнобаївський райони) були включені до її складу. У 1939 році Кам’янський і Чигиринський райони відійшли до новоутвореної Кіровоградської області. Тоді ж Черкаси стали містом обласного підпорядкування з населенням майже 52 тисячі осіб проти 34,5 тисяч у 1926 році.

Хрущовські перетурбації

Останні, або зважаючи на перспективу нового перерозподілу земель доречніше сказати “крайні” зміни, сталися в області у 1959-1964 роках. Так, згідно Указу Президії ВР УРСР від 12 листопада 1959 року, до складу Яготинського району Київської області були передані села Богданівка, Доброночівка, Капустинці; 27 січня 1964-го до Переяслав-Хмельницького – Горбані і Чопилки. До Новомиргородського району Кіровоградщини відійшли: Андріївка, Бурти, Виноградівка, Дібрівка, смт Златопіль, Йосипівка, Кам’януватка, Капітанівка, Капітанівське, Листопадове, Оситняжка, Пасарівка, с-ще Рейментарівка, Розлива, Розсохуватка, Тишківка, Тишківське, Траянове, Турія, Пастирівське, Рубаний Міст.

Натомість, Черкащина “розжилася” селами Київщини, Кіровоградщини та Полтавщини. 23 серпня 1960 року до Жашківського району приєднали Олександрівку, а 29 червня 1963-го – Тихий Хутір, обидва з Київської області; 9 травня 1963-го – Пастирське з Кіровоградської. Та найщедріше “поділилися” селами з нашою областю полтавці. 27 січня 1964 року Чорнобаївський район збагатів Баталиєм, Вереміївкою, Жовнином, Кліщенцями та Тимченками.

Власне, попередня глобальна територіальна “оптимізація” завершилася рівно півстоліття тому. Указом Президії ВР УРСР від 8 грудня 1966 року в складі області додатково було утворено 4 райони – Городищенський, Кам’янський, Катеринопільський та Монастирищенський. Відтоді їх 20. Але раніше, у листопаді 1959-го, так само легко ліквідували 9: Бабанський, Буцький, Вільшанський, Златопільський, Іркліївський, Ладижанський, Мокрокалигірський, Ротмистрівський та Шрамківський.

“Ще нічого не відомо”

Рік тому на Черкащині повсюдно вирували “територіальні пристрасті”. Не було такого населеного пункту, де б в очікуванні бути кудись приєднаними не сперечалися його мешканці. Подекуди доходило до штурханини і виклику міліцейських нарядів. Обласні посадовці, яких просто поставили перед фактом необхідності об’єднання громад, до пуття нічого пояснити не могли, бо й самі не надто розуміли нагальність такої реформи.

Зрештою, на вказівку з Києва відреагували: 25 червня 2015 року з другої спроби депутати облради ухвалили перспективний план формування територіальних громад. Згідно нього окреслилася перспектива появи 93-х таких собі квазі-адміністративних утворень в межах офіційних існуючих. Звісно, що людям вся ця затія, висловлюючись коректно, дуже не сподобалась. Тут можна назвати кілька причин перестороги, але у сухому залишку будуть слова, сказані одним лівобережником ще у хрущовські часи. Тоді на сходці у Воронинцях один лектор розповідав, як хороше буде при комунізмі. І чоловік, соромлячись своєї публічності, попросив залишити все як є, “бо як буде краще, ми точно здохнемо”.

Але потроху все ніби вляглося, бо підходила пора врожаїв, а вона вимагає присутності на грядках, а не на мітингах. Та й сама децентралізація в актуальності поступилася місцем декомунізації. За демонтажем пам’ятників та перейменуванням вулиць не зчулися, як рік минув. Аж раптом “повстали” корсунці: їм невтямки, з якого переляку їхнє славне багатовікове місто має позбутися статусу райцентру та опинитися у переліку населених пунктів якогось повіту. До речі, про них. Створення повітів замість районів – другий етап адмінреформи. Тут би з першим лад навести, але ж звідкілясь тамтешні жителі дізналися, що саме зараз опрацьовується варіант укрупнення територій, за яким на Черкащині замість 20 районів буде 5 повітів. Їх центрами стануть Черкаси, Золотоноша, Сміла, Звенигородка та Умань. Або навіть 3, тоді – Черкаси, Золотоноша та Умань. Звісно, обласне начальство відхрещується. Мовляв, – навіть уяви не має, чому вже бфльше місяця корсунців “телесує”. Все ж-бо лише в процесі пошуку оптими, а вони вже “виступають” на сесії облради. Заважають працювати...

border

Чому протестують корсунчани?

Через спробу позбавити Корсунь-Шевченківський статусу райцентру (чи що воно там буде в перспективі), справді видається ідеєю вкрай нездоровою. Це одне з міст області з реальною, тобто документально підтвердженою понад 1000-річною історією. Це – дійсно значний туристичний центр. Це – місто, яке попри всі випробування останнього 25-ліття не втратило свій промисловий ресурс. Зрештою, це – адміністративна “столиця” з традиціями, адже ще з лютого 1921-го, тобто задовго до появи на карті Черкаської області, Корсунь вже перебував у статусі повітового центру. Два століття тому це місто за усіма статистичними показниками значно випереджало Черкаси, Білу Церкву та й загалом після Чигирина вважалося найбільшим у середній Наддніпрянщині. Без сумніву, теперішні його жителі мають дуже вагомі підстави “діяти на упередження”. Адже якось так повелося, що у нас спочатку протестувати ніби й підстав немає, бо “поки-що нічого не відомо”, а потім пізно, бо все вже “освятилося” десь і без нас.

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016
Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

20 жовтня, 2016
Надежда Савченко

Пашинский инициирует проверку СБУ контактов Савченко с представителями ОРДЛО

19 жовтня, 2016
Владислав Сурков

Кто из друзей Путина возрадовался убийству Моторолы

19 жовтня, 2016
нормандська четвірка

У Берліні розпочалася зустріч лідерів "нормандської четвірки"

19 жовтня, 2016
зустріч

У Берліні розпочалася зустріч Порошенка, Меркель і Олланда

19 жовтня, 2016
Похороны террориста Моторолы

Похороны Моторолы как развлечение для плебса

19 жовтня, 2016
Виктория Ляшенко

Осторожно: мы теряем костную ткань

19 жовтня, 2016
лампочка

Как платить за свет в 1,5 раза меньше: когда вырастут тарифы и как с ними жить

17 жовтня, 2016
Есть подозрение, что путинская Россия уже "продает" ДНР-ЛНР. Фото: Новое время

Россия уже торгуется, как подороже продать ДНР-ЛНР

10 жовтня, 2016