Середа, 23 травня 2018
протест

Лише 1966 року, після кількох десятиліть болючих територіально-адміністративних експериментів, Черкащина сформувалася у своїх внутрішніх межах. Цілком можливо, що цей шлях доведеться пройти знову.

По живому

До 1920 року територія сучасної Черкащини входила до складу Київської (Звенигородський, Канівський, Уманський, Черкаський і Чигиринський повіти) та Полтавської (Золотоніський і частково Лубенський повіти) губерній. А 8 липня 1920-го, коли постановою ВУ ЦВК було створено Кременчуцьку губернію, до неї увійшли Черкаський і Чигиринський повіти Київської та Золотоніський повіт Полтавської губерній. Дещо раніше урядом УНР пропонувалося поділити територію України на 32 землі, зокрема з виділенням Черкащини (центр – Черкаси) і Побужжя (центр – Умань). Однак цей розподіл не був здійснений.

У 1922 році Кременчуцька губернія була скасована, Черкаський і Чигиринський повіти знову відійшли до Київської губернії, а Золотоніський – до Полтавської. Населені пункти з кількістю менше 1000 осіб підпорядковувалися сільрадам.

Істотне уточнення адміністративно-територіального устрою з утворенням округ, а в їх складі районів, відбувалося у 1923-1924 роках. До утвореної Черкаської округи з центром у Черкасах увійшли райони, розташовані на території двох колишніх повітів – Черкаського і Чигиринського. Черкаська округа поділялася на райони, утворені на основі волостей. Утворено також Золотоніську і Уманську округи.

У листопаді 1923-го було ухвалене рішення про перейменування Богуславського району колишньої Київської губернії в Шевченківську округу з центром у Корсуні. 1925-го відбулося чергове реформування і Шевченківську та Золотоніську округи включено до складу Черкаської округи, яка з 1927 року стала називатися Шевченківською (центр – Черкаси). Таким чином, на початок 1930-х років на території Черкащини існувало два великі адміністративно-територіальні утворення: Шевченківська та Уманська округи.

У 1930 році округи в Україні були скасовані, відбувся перехід на дволанкову систему управління “центр – район”. Однак, така система виявилася неефективною і 1932-го впровадили трьохланкову систему “центр – область – район”. Правобережна Черкащина за новим поділом увійшла до Київської області (частково – до Вінницької), а лівобережна – до Харківської.

Після утворення у 1937 році Полтавської області лівобережна Черкащина (Гельмязівський, Золотоніський, Іркліівський та Чорнобаївський райони) були включені до її складу. У 1939 році Кам’янський і Чигиринський райони відійшли до новоутвореної Кіровоградської області. Тоді ж Черкаси стали містом обласного підпорядкування з населенням майже 52 тисячі осіб проти 34,5 тисяч у 1926 році.

Хрущовські перетурбації

Останні, або зважаючи на перспективу нового перерозподілу земель доречніше сказати “крайні” зміни, сталися в області у 1959-1964 роках. Так, згідно Указу Президії ВР УРСР від 12 листопада 1959 року, до складу Яготинського району Київської області були передані села Богданівка, Доброночівка, Капустинці; 27 січня 1964-го до Переяслав-Хмельницького – Горбані і Чопилки. До Новомиргородського району Кіровоградщини відійшли: Андріївка, Бурти, Виноградівка, Дібрівка, смт Златопіль, Йосипівка, Кам’януватка, Капітанівка, Капітанівське, Листопадове, Оситняжка, Пасарівка, с-ще Рейментарівка, Розлива, Розсохуватка, Тишківка, Тишківське, Траянове, Турія, Пастирівське, Рубаний Міст.

Натомість, Черкащина “розжилася” селами Київщини, Кіровоградщини та Полтавщини. 23 серпня 1960 року до Жашківського району приєднали Олександрівку, а 29 червня 1963-го – Тихий Хутір, обидва з Київської області; 9 травня 1963-го – Пастирське з Кіровоградської. Та найщедріше “поділилися” селами з нашою областю полтавці. 27 січня 1964 року Чорнобаївський район збагатів Баталиєм, Вереміївкою, Жовнином, Кліщенцями та Тимченками.

Власне, попередня глобальна територіальна “оптимізація” завершилася рівно півстоліття тому. Указом Президії ВР УРСР від 8 грудня 1966 року в складі області додатково було утворено 4 райони – Городищенський, Кам’янський, Катеринопільський та Монастирищенський. Відтоді їх 20. Але раніше, у листопаді 1959-го, так само легко ліквідували 9: Бабанський, Буцький, Вільшанський, Златопільський, Іркліївський, Ладижанський, Мокрокалигірський, Ротмистрівський та Шрамківський.

“Ще нічого не відомо”

Рік тому на Черкащині повсюдно вирували “територіальні пристрасті”. Не було такого населеного пункту, де б в очікуванні бути кудись приєднаними не сперечалися його мешканці. Подекуди доходило до штурханини і виклику міліцейських нарядів. Обласні посадовці, яких просто поставили перед фактом необхідності об’єднання громад, до пуття нічого пояснити не могли, бо й самі не надто розуміли нагальність такої реформи.

Зрештою, на вказівку з Києва відреагували: 25 червня 2015 року з другої спроби депутати облради ухвалили перспективний план формування територіальних громад. Згідно нього окреслилася перспектива появи 93-х таких собі квазі-адміністративних утворень в межах офіційних існуючих. Звісно, що людям вся ця затія, висловлюючись коректно, дуже не сподобалась. Тут можна назвати кілька причин перестороги, але у сухому залишку будуть слова, сказані одним лівобережником ще у хрущовські часи. Тоді на сходці у Воронинцях один лектор розповідав, як хороше буде при комунізмі. І чоловік, соромлячись своєї публічності, попросив залишити все як є, “бо як буде краще, ми точно здохнемо”.

Але потроху все ніби вляглося, бо підходила пора врожаїв, а вона вимагає присутності на грядках, а не на мітингах. Та й сама децентралізація в актуальності поступилася місцем декомунізації. За демонтажем пам’ятників та перейменуванням вулиць не зчулися, як рік минув. Аж раптом “повстали” корсунці: їм невтямки, з якого переляку їхнє славне багатовікове місто має позбутися статусу райцентру та опинитися у переліку населених пунктів якогось повіту. До речі, про них. Створення повітів замість районів – другий етап адмінреформи. Тут би з першим лад навести, але ж звідкілясь тамтешні жителі дізналися, що саме зараз опрацьовується варіант укрупнення територій, за яким на Черкащині замість 20 районів буде 5 повітів. Їх центрами стануть Черкаси, Золотоноша, Сміла, Звенигородка та Умань. Або навіть 3, тоді – Черкаси, Золотоноша та Умань. Звісно, обласне начальство відхрещується. Мовляв, – навіть уяви не має, чому вже бфльше місяця корсунців “телесує”. Все ж-бо лише в процесі пошуку оптими, а вони вже “виступають” на сесії облради. Заважають працювати...

border

Чому протестують корсунчани?

Через спробу позбавити Корсунь-Шевченківський статусу райцентру (чи що воно там буде в перспективі), справді видається ідеєю вкрай нездоровою. Це одне з міст області з реальною, тобто документально підтвердженою понад 1000-річною історією. Це – дійсно значний туристичний центр. Це – місто, яке попри всі випробування останнього 25-ліття не втратило свій промисловий ресурс. Зрештою, це – адміністративна “столиця” з традиціями, адже ще з лютого 1921-го, тобто задовго до появи на карті Черкаської області, Корсунь вже перебував у статусі повітового центру. Два століття тому це місто за усіма статистичними показниками значно випереджало Черкаси, Білу Церкву та й загалом після Чигирина вважалося найбільшим у середній Наддніпрянщині. Без сумніву, теперішні його жителі мають дуже вагомі підстави “діяти на упередження”. Адже якось так повелося, що у нас спочатку протестувати ніби й підстав немає, бо “поки-що нічого не відомо”, а потім пізно, бо все вже “освятилося” десь і без нас.

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF