Четвер, 27 жовтня 2016
Телевізор

Трапляється, що машинально скориставшись якимось із надбань технічної еволюції, хоч би й електронною поштою чи мобільним телефоном, і питання вирішиться за лічені секунди, подумаєш: а як же воно було нашим батькам? Гагарін вже злітав у космос, а у хаті з усього науково-технічного прогресу - тільки світло. Про комунальні блага взагалі промовчу, все як за царя: пічка в якості плити, дрова або брекет в якості палива і нужник в кінці городу в якості туалетної кімнати.

Згадуючи минуле

А радіо, а телевізор, а телефон і холодильник врешті решт, невже й цього не було? Ну не те щоб їх не було, але на початку 1960-х у такій ось комплектації в одному помешканні - практично ніколи. Може там, у центрі міста, у котромусь з нових будинків, які все ще трохи нагадують „сталінки“ і в яких живе обласне начальство - може там... А тут - тільки радіо. До надмірностей не привчені. Та й навіщо? На кутку всі знаються, побалакати й без телефону не клопіт, найкращий холодильник - погріб, нехай ті що на поверхах живуть спробують у свої „ЗІЛи“ і „Саратови“ городину увіпхати. Ну а телевізор - воно б, „конешно, харашо“, тільки недешево. А як стягнешся і купиш якогось „КВНа“ чи „Луча“, з найдешевших, то товктиметься в тебе в хаті пів-вулиці, а інша половина - попід вікнами. Не шкода, та треба ж хоч у вихідні попоратися (в селах Черкащини цим колоритним словом і дотепер називають насамперед щоденний догляд за худобою, а в місті тоді називали усю хатню роботу).

Але уявімо, що ми завітали до оселі, де усе це є, адже інакше вже в цьому місці доведеться ставити крапку. Посеред вітальні... Та якої там „вітальні“, єдиної житлової кімнати, бо й окрема спальня не в усіх, але туди не заглядатимемо, - круглий дерев’яний стіл з білою скатертиною: місце родинних нарад і сусідських поседеньок коли на вулиці холодно. Під стіною панцерне ліжко з фігурними ніжками, прикрашене пірамідою подушок, над ним - килимок з лебедями, оленями або гобелен з шишкінськими ведмедями. Під іншою - довоєнний буфет з гранчаками, графином, скринькою для котушок та ще якимось ужитковим дріб’язком. Ще на одній кілька фотокарточок і годинник „ходіки“, здається теж довоєнний. Цікавезний з точки зору механіки агрегат, простий як граблі: циферблат, ланцюг, гиря. Ну й ще щось за циферблатом. Це практично „перпетуум мобіле“, головне коли років через десять почне трохи відставати, не чіпляти на гирю додатковий вантаж, бо з часом ланцюг розтягнеться і буде ще гірше. Розумніше віднести в майстерню, там механізм почистять і хронометр цокатиме ще й онукам.

На підвіконні - не надто ароматна, зате дуже красива герань, що найкраще відлякує комарів, а на високій дерев’яній тринозі в кутку - величезний кущ алое з кількома трохи коротшими від решти пагонами. Картопля, чи то, пак, пара від звареної і сік отих пагонів - то й усі ліки при застуді. Закапав носа, і чхаєш так, що й шибки дзвенять. Зате через 2-3 дні ти вже на роботі.

Одначе, не для інтер’єрних замальовок озирнулися ми на півстоліття назад. Ось він, перший предмет цікавості.

На гребені радіохвилі

За три тижні по утворенні нашої області, а саме 31 січня 1954 року, містяни отримали можливість слухати не лише Москву і Київ, але й новоспечену адміністративну столицю - того дня в ефірі прозвучала перша програма обласного радіо. „Голос Черкас“ долинув зі вже давно знесеного будинку на розі теперішніх Смілянської і Хрещатика, але почули його тоді далеко не всі охочі: повна радіофікація міста завершилася лише ближче до кінця 1950-х. І якщо на одній зі стін вашого помешкання ще зберігся чорненький випуклий п’ятачок розетки, призначення якої дітям і онукам незрозуміле, значить радіоточка була і у вас. А може ще є? Бо лише в останній рік-півтора, дротове радіо почало повертати втрачені позиції. Повільно й болісно, адже не всі чиновники з Концерну радіомовлення тому раді, але почало. Може почули благання одинокої бабусі з Чорнобаївщини, яка додзвонилася на прямий ефір „Ери“ і попередила, що „якщо до зими не бубонітиме у хаті, то ось зараз визбіраю картоплю і ляжу вмирати, бо яка різниця де в повній тишині лежати“...

Ну а яким воно було, місцеве радіо, у розрізі інформаційного наповнення - про те найкраще розповіла б людина-легенда, наша Тамара Степанівна Кулик, яка працює диктором, уявіть собі, з 1964 року. Це ж скільки тутешнього люду розпочинало свій трудовий день під її життєствердне „Говорять Черкаси. Доброго ранку, друзі!“, то хіба не стала нашою?

Але говорили, звісно, не лише Черкаси і дві столиці. Про щось по-своєму балакали Варшава і Бухарест і навіть белькотіли турки, а ще російською й українською «поливали брудом» світлий соціалізм „ворожі голоси“, і коли б когось раптом застукали за прослуховуванням передач „Голосу Америки“, вважай, найменше, - той чоловік за годину вже був на олівці у КДБ.

А все тому, що окрім настінних „брехунців“ радянська промисловість випускала чимало моделей стаціонарних і переносних радіоприймачів, які ловили довгі, середні і короткі хвилі. Останні називалися транзисторами і масово увійшли в міський побут вже ближче до кінця 1960-х. А до цього повновласними володарями ефіру були радіоприймачі лампові: великі красиві агрегати з дерев’яними лакованими корпусами. В багатьох моделях під верхньою відкидною кришкою знаходилася пласка кругла платформа для прослуховування пластинок, і тоді це вже було не просто радіо, а радіола.

Років з десять тому мені пощастило познайомитися з власником однієї з найбільших на всьому пострадянському просторі приватних колекцій радіоапаратури, черкащанином Володимиром Вотіновим. Вже тоді вона налічувала понад півтори сотні моделей (моделей, а не екземплярів) радіоприймачів із приблизно двохсот, випущених у СРСР. Знову ж, йдеться про лампову техніку, а не про переносні транзистори на батарейках, різновидам яких починаючи з 1970-х лік йшов на сотні. Найстаріший екземпляр тієї технозбірні – „монстр“ БИ-234 (тут і далі усі назви приймачів окрім українських „Дніпро“ вказані російською мовою), тобто 1934 року, батарейний, індивідуального користування, двоконтурний. Але як розповів Володимир Григорович, справжня радіореволюція в країні розпочалася вже після війни, коли в побут увійшли „Рекорди“, модифікацій яких у його колекції близько двадцяти.

Другим номером в повоєнному „рейтингу популярності“ були відносно компактні „Москвич“ і „АРЗ“. Колекціонер зізнався, що довго вважав „АРЗ“ продукцією лише Олександрівського радіозаводу, та одного разу натрапив на модель, панель якої прикрашав не Кремль, а київський пам’ятник Богданові Хмельницькому. З’ясувалося, що випускали їх у Запоріжжі і в такий спосіб українські виробники продемонстрували свій національний гонор. Щодо „Москвича“, то його поява була пробним каменем у впровадженні пластмасових корпусів, що прийшли на зміну дерев’яним.

Retro 2

Повертаючись до теми української радіоіндустрії, слід зауважити, що в її становленні гучне слово було й за Дніпропетровськом з добротною серією „Дніпро“: від „Дніпро-1“ до „Дніпро-58“ і більшість з них також знайшла своє місце на полицях приватного музею пана Вотінова.

А ось елітним радіовиробом, що з другої половини 1950-х прикрашав вітальні високого партійного начальства, бо й справді насамперед неофіційно вважався статусним предметом інтер’єру, був приймач „Звезда-54“. Корпус – „під рубін“ або „під малахіт“, яскрава зірка на панелі, шкала із заворожливим підсвічуванням, вишукана ретро-форма... Не приймач, а пік вінтажного стилю по-радянськи.

Retro 1

 У „Звезды-54“ особлива історія. ЇЇ випуск готували до 75-річчного ювілею Сталіна, але той не дожив і шедевр з’явився незадовго до 10-річчя Перемоги. До цієї дати появу приймача на полицях магазинів і приурочили - чи то офіційно, чи просто у народі.

(Далі буде)

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016
Президент Украины Петр Порошенко

Порошенко обвинил Россию в агрессии против независимой Украины

27 жовтня, 2016
Ніхто, хто легально працює в Україні не зможе отримувати зарплату менше 3200.

На що вплине зростання мінімальної зарплати

27 жовтня, 2016
МВФ

Місія МВФ прибуде в Україну на початку листопада

27 жовтня, 2016
Столтенберг

НАТО готується до протистояння з Росією

27 жовтня, 2016
Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016