П'ятниця, 21 жовтня 2016
повариха

Ось вже чверть віку минає, як востаннє відвідав класичну радянську їдальню, а ніби вчора. У пам’яті – навіть запахи. Не скажу, що найприємніші, адже коли водночас чути котлети, хлорку і атомні парфуми розпашілої тітки на касі, апетит не обов’язково прийде навіть біля тарілки, та однаково – „пролетарська“ столовка, як соціально-гастрономічне явище, мала значно більше переваг, аніж того, що сьогодні іронічно називається «совком».

Все в комплексі

Не візьмуся запевняти, що страви у таких закладах були найкориснішими і найпоживнішими, але стовідсотково – у порівнянні з тим їдлом, яким більшість з нас «перекусює» тепер – комплексне харчування поза домівкою можна вважати ідеальним.

По-перше – усі їли «перше». Тобто борщі, супи, щі, солянки, бульйони, розсольники та іншу гарячу рідину на майже м’ясній основі, а мудрі люди кажуть, що раз на день оце саме «перше» треба їсти хоч через силу. По-друге… Ні-ні, «друге», звісно теж усі їли, але тут – здебільшого заради калорій. Нехитрі гарніри, — переважно каші або картопляне (горохове) пюре з озерцем комбіжиру в середині, прикрашені пласкою котлеткою, смакували не завжди. Одначе, згідно фізіологічних вимог пролетарського організму, з’їдалися „до малюночка“. А по-друге – це салати: втілення вітамінної бомби у буряково-капустяно-морквяному еквіваленті. Буряки готували з майонезом, капусту – з консервою, моркву – зі сметаною, а інших комбінацій не передбачалось. По-третє, розмочити їжу в таких закладах можна було лише здоровими напоями: компотами, узваром, соками – томатним, яблучним, сливовим та інколи березовим. Його, здається, пили найменше.

Тижневе меню для заводчан

Утім, знаєте – щоб нічого не наплутати, нижче наведу тижневе меню заводської їдальні, відкритої також й для відвідувачів «з вулиці», датоване січнем 1962 року.

Отже. Понеділок – щі м’ясні з кислої капусти, сирники зі сметаною або вареники з сиром або оладки зі сливовим повидлом, кисіль яблучний. Вівторок - борщ «Московський» з ковбасою і шкварками, котлети з кукурудзяною кашею або картоплею відварною і огірком солоним, компот із сухофруктів. Середа – розсольник «Ленінградський» з курячими потрохами, макарони по-флотськи з м’ясним смаженим фаршем, мус яблучний. Четвер – суп перловий з м’ясом, курка відварна з рисом, кисіль з журавлини. П’ятниця – бульйон з куркою, тріска відварна з картопляним пюре, кисіль яблучний. Субота – суп «Селянський» овочевий з м’ясом, сосиски з капустою тушкованою, желе лимонне. Неділя – суп гороховий з яловичиною або ковбасою, свинна тушонка з гречаною або рисовою кашею, кисіль молочний. Плюс щодня – перелічені салати з сезонним квашено-капустяним і гарячі напої – чай або какао з молоком.

Уникаючи цінової конкретики скажу: вже підраховано, що якщо тодішню зарплату перевести в обіди, то середньостатистичному трудязі її вистачило б приблизно на 250.

„Гастроісторія“

Хто не читав Володимира Гіляровського «Москва і москвичі», навряд чи зможе уявити кулінарну рясноту дореволюційних трактирів, закусочних і харчевень – закладів «громхарчу», які передували радянським їдальням. У багатьох розділах згадується щось на кшталт такого: „стерляжья уха, двухаршинные осетры, белуга в рассоле, банкетная телятина, белая, как сливки, индюшка, откормленная грецкими орехами, пополамные расстегаи из стерляди и налимьих печенок, поросенок с хреном, поросенок с кашей…“. Та після глобальних суспільних рухів уся пишнота – кулінарна чи будь-яка інша – неодмінно кудись зникає і відроджується, якщо взагалі відроджується, у значно примітивнішій формі.

1

В умовах Громадянської війни і економічного безладу радянський уряд жорстоко централізував систему постачання, майже відмовившись від товарно-грошових відносин. З 17 січня 1920 року, згідно постанови раднаркому, для робітників і службовців почали створювати безкоштовні громадські їдальні. Вони проіснували майже 2 роки, до введення НЕПу, який розквітнув вже призабутими ресторанами та іншими елітними закладами, що рясніли розмаїттям заморських наїдків і екзотичних напоїв. Однак, на хвилі достатку і про їдальні не забули. Перша механізована з таких, тобто така, що працювала за конвеєрним принципом, була відкрита в Іваново-Вознесенську 29 березня 1925 року. Там щодня готували 17 тисяч порцій, тож і назву заклад мав відповідну – фабрика-кухня. 20-ті роки запам’яталися ще й тим, що ще тоді в їдальнях з’явилися знамениті «Книги скарг»: своєрідний документ суворої звітності, записи відвідувачів в якому мали певний „виховний момент“ для персоналу й поварів. Впровадження згаданого „кулінарного часопису“ датоване 8 лютого 1927 року і небагато знайдеться людей, народжених в СРСР, які ніколи не погрожували ним скористатися. А найретивіші поборники порядку, гігієни і дотримання вимог у закладах харчування з превеликим задоволенням це робили. За що? На якість страв відвідувачі нарікали найменше, бо готували в їдальнях, враховуючи основний контингент невибагливого люду – їжу хоч і просту, та досить калорійну і поживну. Але ж сервіс! Тут – все: від відсутності на столі сільнички, не кажучи вже про серветки, до „підступних“ на всі ноги стільців і засмальцьованих столів.

Страх, як смачно

Колись натрапив на рідкісну в наших краях газету „Русская Германия“. У ній для тих, хто з кінцями подався до ФРН, але не забув батьківської мови, в рубриці „Сделано в СССР“ журналістка Олена Онєжина друкує побутові замальовки про колишню батьківщину своїх теперішніх співвітчизників. Ось дещо з іронічної статті „Общественное питание – путь к социализму“, не спотворене перекладом, адже „сделано“ таки в СССР“.

„Во времена своего знаменитого визита в Америку Хрущев впечатлился не только кукурузой, но и маленькими забегаловками с высокими круглыми столиками и без стульев. Удобно, недорого и быстро – не надо даже пальто снимать, купил чашку кофе с булочкой, съел и иди себе дальше… Кафетерии прижились в Союзе – помните, как детьми мы пили там молочный коктейль за 11 копеек? Иногда хватало еще и на коржик…

3

Радянські ідеологи вдарили по буржуях, змінивши старі назви страв на нові

Вообще в 60-тые годы общественное питание развивалось довольно бурно – в феврале 1959-го было принято специальное постановление „О дальнейшем развитии и улучшении общественного питания“. К 1965 году предполагалось увеличить выпуск продукции предприятий общепита более чем в 2 раза по сравнению с 1958-м. Планировался почти поголовный переход закусочных, кафе, ресторанов и столовых на работу с полуфабрикатами.

Столовые времен социализма… О них можно поэму сложить. Один запах – одинаковый и никогда не выветриваемый – чего стоит! Мутные стекла и подтеки на кафеле и стенах. Грязные колченогие столики. Нет, их вытирали время от времени (стоило вам за него сесть, тут же подходила техничка с вонючей тряпкой, чтоб повозюкать у вас под носом), но чище от этого они не становились. Кем-то, очевидно от голода, обгрызанные по краям подносы с лужицами темной жижи (ее за стойкой разливает из алюминиевого бака тетка в грязном халате. На баке видны красные полустертые буквы: „-офе“. Вообще все эти тетки, работницы столовок, ба-а-альшие начальники. Голоса у них зычные, а взгляды хмурые. Их все слушались. Помните, как послушно мы пятились, отскакивали, поднимали ноги, чтобы освободить для уборщицы занимаемый нами кусочек пола, который они как раз намеревались помыть? А кто помнит столовские солонки или перечницы, из которых, сколько не тряси, нельзя вытрясти и пылинки? А еще стекляшки с засохшей на дне и по бокам горчицей, которую очередной посетитель, сам сознавая тщетность усилий, все царапает и царапает?..“

Це, безперечно, суб’єктивний погляд емігрантки, сформований під впливом порівняння теперішньої середньостатистичної німецької фізіономії, що лосниться від сосисочного жиру, з худорлявим обличчям, наприклад, Вахтанга Кікабідзе, який у „Міміно“ видав своє невмируще „чаю хочу“. Але недоліків у роботі їдалень й справді було чимало. Боролися з ними громадськими рейдами та гострими статтями в газетах. Після статей знову ішли у рейди.

Вівторок і четвер...

О, до речі, мало не забув. Як же у контексті теми не пригадати знамениті рибні дні? Уперше четвер став таким згідно постанови Наркомпостачу 12 вересня 1932 року: у країні відчувався гострий дефіцит м’яса. Повторно до масового поїдання народом риби повернулися після 26 жовтня 1976 року, і знову ж цієї причини, що ретельно приховувалося. Просто по телевізору і в газетах повідомили, що риба значно корисніша та почали розкручувати цю тему мільйонами сюжетів і публікацій. А „морських дарів“ в СРСР було, що називається, навалом. Найпопулярніший дар — хек, який тепер за ціною наздогав м‘ясо, в радянських сім'ях з доброї волі їли хіба що перед получкою, коли в гаманцях дзвеніли самі дрібняки.

7

До слова, у 1970-ті „світили“ нам не лише рибні вівторок та четвер, а й „капустяний“ понеділок (жарт чи ні, але кажуть, що вибір першого дня після вихідних пояснюється лікувальними властивостями білокачанної при виведенні алкогольних токсинів) та навіть „молочна“ п’ятниця. Але експеримент провалився: відвідуваність кількох їдалень в Підмосков’ї, де зважилися на цю авантюру, у понеділок знижувалася більш як на половину, а до розгрузочної п’ятниці взагалі не дійшли.

Тепер класичних, не кажучи вже про заводські, їдалень у Черкасах майже не лишилося. А у тих, що є, копійками не відбудешся. Зате екзотичних ресторанів – хоч греблю гати. А, між іншим, на початку 1970-х елітних закладів громадського харчування у місті було лише 8. Пригадуєте? „Черкаси“ на площі Леніна, „Дорожний“ на залізничному вокзалі, „Зустріч“ та „Колос“ на Комсомольській, „Чайка“ в парку Ленінського комсомолу та три у Соснівці: „Пролісок“, „Турист“ і легендарний „Славутич“. Але ресторани – то вже інша історія…

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016
Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

20 жовтня, 2016
Надежда Савченко

Пашинский инициирует проверку СБУ контактов Савченко с представителями ОРДЛО

19 жовтня, 2016
Владислав Сурков

Кто из друзей Путина возрадовался убийству Моторолы

19 жовтня, 2016
нормандська четвірка

У Берліні розпочалася зустріч лідерів "нормандської четвірки"

19 жовтня, 2016
зустріч

У Берліні розпочалася зустріч Порошенка, Меркель і Олланда

19 жовтня, 2016
Похороны террориста Моторолы

Похороны Моторолы как развлечение для плебса

19 жовтня, 2016
Виктория Ляшенко

Осторожно: мы теряем костную ткань

19 жовтня, 2016
лампочка

Как платить за свет в 1,5 раза меньше: когда вырастут тарифы и как с ними жить

17 жовтня, 2016
Есть подозрение, что путинская Россия уже "продает" ДНР-ЛНР. Фото: Новое время

Россия уже торгуется, как подороже продать ДНР-ЛНР

10 жовтня, 2016