П'ятниця, 28 жовтня 2016
Гагарин

55 років тому, 12 квітня 1961 року, майор Юрій Гагарін на космічному кораблі “Восток” здійснив орбітальний політ навколо Землі. Тривав він усього 108 хвилин, але підсумував багаторічну працю тисяч людей та став прологом нової, космічної ери в еволюції людства. Наразі засвідчимо, що до освоєння космосу безпосередньо причетні черкащани.

Ракету перехрестили

Наш земляк Іван Панасович Дяденко став безпосереднім очевидцем і певною мірою учасником історичного запуску „Востока“. Тоді він служив в армії посеред казахстанського степу у місті Ленінськ, де зосереджувався увесь монтажно-випробувальний комплекс. І між іншим, місце стартів було обране не випадково, адже фізики якось вирахували, що на обширах Союзу саме там земне тяжіння найменше.

З розповіді нашого земляка: „До стартової площадки було прокладено залізницю, мотовози підвозили обладнання і механізми. Космічна установка базувалася на так званому столі, ракету вертикально утримували шість „подушок“, а ще мачти, кожна з яких мала своє призначення – подавала кисень, пальне, електроенергію. Підніжжя „Востока“ було оточене величезним резервуаром, викладеним чавунними плитами, наповненими водою, яка мала збити полум’я при запуску. Висота ракети – 63 метри. Вона стояла як по команді „струнко“ у легкому мареві світанку. Потім був сташенний гул і над землею спалахнула куля, яка миттєво витягнулася у стовп. Ми як один перехрестили ракету і перехрестилися самі. Ще п’ять разів мені довелося стати очевидцем цього вражаючого видовища, але гагарінський старт – найпам’ятніший.

kosmos2

Доволі несподіваний ракурс: Свидівок „під спостереженням прибульців“. Пам’ятники НЛО — туристичні принади кількох міст у світі, а виявляється, що й неподалік Черкас такий є

Черкащина космічна

На перший погляд дивне словосполучення, однак – факти свідчать. Понад 30 років тому фахівці місцевих ЦКБ „Сокіл“, НДІ „Акорд“, заводів „Фотоприлад“, ЗТА, „Імпульс“, уманського заводу „Вега“, канівського „Магніту“, смілянського електромеханічного, відповідально, скрупульозно, і звісно – засекречено, працювали в новій державній індустрії. Обладнання та устаткування для ракетної техніки й усієї відповідної інфраструктури, тренажерна база в Центрі підготовки космонавтів та багато чого “космічного” і суміжного виготовлялося на Черкащині. У 1980-х черкаський “Фотоприлад” став місцем регулярних відряджень космонавтів. Там, зокрема, побували Глазков, Рюмін, Хрунов, Ляхов, Горбатков, Жолобов, Джанібеков. Але особливо вагомим доробком краю стали... продукти. Хтось скаже – надумана причетність, та спробуйте без них не те що в Космосі, а хочби кілька день на острові посеред Дніпра.

А в нашому випадку більшість усього, що заправлялося у орбітальні тюбики (традиційно уявляється, що всю їжу космонавти споживають, видавлюючи її як зубну пасту, хоча насправді це лише один із варіантів упаковки), вирощувалося та доводилося до напівфабрикатної стадії на Черкащині – у колгоспах та радгоспах, а потім на консервному комбінаті.

Один із наших садів був особливим. Його заклали 1980 року у Млієві, і він так і називався, – Космічним. Перше дерево на Алеї Героїв посадила мати першого космонавта Ганна Тимофіївна, над якою наша область, як тоді казали, “тримала шефство”. Великою мірою завдяки цьому, єдиному такому у світі символічному саду, на Черкащині , а переважно у самому Млієві, побувало найбільше космонавтів після Москви і Зоряного містечка. Сама ж Ганна Тимофіївна так полюбила наш край, що відвідувала його не лише у якості почесного гостя. Відомо, що кілька років поспіль вона проводила тут якусь частину літа: у тому ж Млієві, у Мошнах, під Каневом.

Насправді сад був, та й залишається, не таким вже й суто меморіальним. За програмою “Салют-6” живці нашої, черкаської яблуні, стали експерементальним матеріалом і крутилися на орбіті аж 175 діб. На них досліджувався вплив фактору невагомості на культуру: тоді ще вірилося у буяння яблунь на Марсі. Але раніше, навесні 1975-го, делегація мліївських садівників привезла у подарунок мешканцям Зоряного містечка 200 саджанців і разом з космонавтами вони заклали Сад дружби. Теж вірилося, що навіки...

kosmos vrezДо речі

1909 року на якійсь будівельній толоці селяни Мартинівки, що неподалік Канева, у землі знайшли скарб: понад 120 предметів зі срібла. З-поміж інших були там і дивовижні фігурки. Дивували дві обставини: чоловічки мали одяг, дуже схожий на вишиванку, а на голові – щось дуже подібне до космічного шолому. І якби ті “чорні археологи” не розгубили пластини із піктограммами, про які розповіли, коли науковці почали з’ясовувати що й до чого та за словесним описом не встановили, що це були саме піктограми, – можливо, ми знали дещо більше про прибульців. Однак, в усьому світі все із ними пов’язане, чомусь завжди губиться...

 

Новини

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016
Президент Украины Петр Порошенко

Порошенко обвинил Россию в агрессии против независимой Украины

27 жовтня, 2016
Ніхто, хто легально працює в Україні не зможе отримувати зарплату менше 3200.

На що вплине зростання мінімальної зарплати

27 жовтня, 2016
МВФ

Місія МВФ прибуде в Україну на початку листопада

27 жовтня, 2016
Столтенберг

НАТО готується до протистояння з Росією

27 жовтня, 2016
Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016