Понеділок, 24 жовтня 2016

Без пафосу та приурочин: Тарас Шевченко – людина, яку сьогодні увічнено найбільшою кількістю пам’ятників на Землі.

І в тому є велика історична справедливість, що більші ліком таким товаришам як Ленін, Сталін чи Мао, періодично зносять, а таким як Тарас Григорович – ні.

Вшанований світом

Саме зараз активісти української діаспори на усіх континентах узагальнюють дані, аби зробити відповідне подання до Книги рекордів Гіннеса. Певні відмінності у різних народів щодо трактування самого терміну “пам’ятник” не дозволяють назвати абсолютно точну цифру таких, але вона наближена до 1400. Найбільше їх, звісно, в Україні – 1256, решта – за кордоном у 35 країнах. Поза домівкою найбільшим числом меморіалів вшанували нашого земляка у Казахстані, де таких встановлено 16. Далі: Росія – 10, Канада – 10, США – 9, Білорусь – 6, Польща – 5, Молдова – 4, Аргентина – 3, Бразилія – 3, Франція – 3. Інші країни: Азербайджан, Болгарія, Греція, Грузія, Данія, Італія, Китай, Куба, Латвія, Литва, Македонія, Мальта, Парагвай, Португалія, Румунія, Словаччина, Туркменістан, Угорщина, Узбекистан, Хорватія, Чехія, Чорногорія. Йдеться, так би мовити, про “державні” монументи. Але не слід забувати, що власним коштом емігранти встановлювали “своїх Тарасів” чи не в кожному місті, де утворювався більш-менш чисельний осередок української діаспори, і процес цей в останні роки активізувався.

Пам'ятник, де Шевченка зображено в ролі римського патриція,
 
перед собором Святої Софії у Римі 

Вікопомний хрест

Як не дивно, але перший пам’ятник Кобзареві було відкрито не в Україні, а у Казахстані, на півострові Мангишлак. Погруддя встановили 1881 року. Вдома ж подібний – з дореволюційних часів і аж до 1930-х меморіали місцевого значення виготовлялися саме як погруддя – з’явився лише 1890-го у харківській садибі меценатки Христини Алчевської. До речі, лише християнська традиційність завадила появі відповідної скульптури у Черкасах задовго до згаданих. Адже ще 1862 року місцеве товариство “Друзі Шевченка” – Цибульські, Хоменки, Ярові – вирішили встановити у теперішньому Соборному сквері Шевченків Хрест: великий дубовий пам’ятник на віки. Це інша “версія”, але погодьтеся – теж монумент. Його оновили 1901-го, а цей згорів у багаттях холодної зими 1923-1924 років, коли й те місце, й напівзруйнована церква стали пристанищем бомжуватих пролетарів. Власне, з хрестом Черкаси випередили провінційну тенденцію років на 50, адже починаючи з 1912-го з нагоди майбутнього 100-річчя такі почали встановлювати скрізь від Галичини до Кубані. Місцевий незаможний люд насипав кургани, на яких ближче до дати зависочіли щонайбільші хрести, які той міг собі дозволити.

Пам’ятник Тарасові Шевченку біля парламенту канадської провінції Манітоба на листівці 1961 року
Пам’ятник Тарасові Шевченку біля парламенту канадської провінції Манітоба на листівці 1961 року

Свято по-грузинськи

А у Києві “з нагоди” трапилася особлива історія. Там хотіли, щоб все було якнайкраще, а вийшло чисто тобі по-українськи. “Об’єднаний комітет по збудуванню пам’ятника Т. Шевченку у Київі”, фактично очолюваний черкаським землевласником і меценатом Євгеном Чикаленком, опікувався цим питанням кілька попередніх років. З 1910-го до 1914-го було проведено 4 міжнародних конкурси на створення проекту і, зрештою, з превеликими суперечностями у комісії, кращою визнали роботу італійця Антоніо Шіортіно. Але організатори не зійшлися на місцезнаходженні пам’ятника. Чикаленко бачив його у кінці Петровської алеї над Дніпром, більшість членів комітету – у Каравайському сквері, височайше відведеному Думою. Чикаленко вийшов зі складу, дата минула без монументу. Згодом він порадив “зробити пам’ятника Тарасові на колесах і перевозити його на всі пропоновані місця, таким робом всі будуть задоволені”. Одначе, перший великий ювілей там таки запам’ятався. Його апофеозом стала гучна вулична демонстрація, несанкціонована владою. При цьому, її головними дійовими особами стали... грузини. Про допити арештованих кавказців ходили правдиві анекдоти, один з яких занотував Чикаленко: “... грузини наче змовилися називати себе українцями. На обурення поліцейських приставів відповідали: “Пиши українець. Ти “Кавказ” Шевченка читав? Його написав українець, і я теж хочу бути українцем”.

Пам’ятник у Оттаві відкритий 2011 року. Поруч із Тарасом – Катерина, Бандурист і Гайдамаки
Пам’ятник у Оттаві відкритий 2011 року. Поруч із Тарасом – Катерина, Бандурист і Гайдамаки

Пам’ятник п’яти президентів

Саме стільки їх так чи інакше долучилися до відкриття монументу Кобзарю у Вашінгтоні: Гаррі Трумен був почесним головою комітету, Рональд Рейган входив до його складу, Дуайт Ейзенхауер підписував ухвалу конгресу про будівництво, Джон Кеннеді допомагав реалізовувати задум організаційно, а спеціальна заява Ліндона Джонсона вмурована під постаментом. Та власне – не п’ять, а сім. Бо закладини пам’ятника робили тією самою “спеціальною” лопатою, яку раніше використовували на аналогічних урочистостях з нагоди початку робіт на меморіалах Джорджу Вашінгтону та Аврааму Лінкольну.

27 червня 1964 року у присутності 80-тисячного зібрання президент Ейзенхауер урочисто відкрив пам’ятник українському поету. У своїй промові він відзначив “безперечний рух до мети незалежності та волі всіх народів та всіх поневолених націй” і ще сказав багато чого такого, від чого у Кремлі довго сіпалися. Загалом та історія – одна з довгих комбінацій у “шаховій партії” часів холодної війни, і вона б могла стати гідною основою вишуканого політичного детективу.

Останній на сьогодні “закордонний Тарас” постав 26 червня 2011 року в Оттаві. Так наші канадці відзначили 120-ліття української еміграції до Північної Америки. Передбачалося, що до Чемпіонату світу з футболу 2010 року в ПАР Тарас Григорович ступить й на африканську землю: єдиний континент, де він поки що не бував. Про все було домовлено на високому рівні, певною мірою навіть космічному, бо з нашого боку цим питанням клопотався Леонід Черновецький. Угода передбачала обмін: на площу у Преторії – Тараса Шевченка, одну з київських – Нельсона Манделу. Тоді з різних причин не вдалося, зараз інший клопіт, але муніципалітетами двох країн ідея не відхилена.

Монумент на празькій площі Кінських, 2009 рік
Монумент на празькій площі Кінських, 2009 рік
  • Найвищим у світі пам’ятником Шевченку вважається 7-метрова фігура у Ковелі на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлено монумент поетові – Пік Шевченка у Кабардино-Балкарії, 4200 м.
  • Найвіддаленіший від Канева пам’ятник знаходиться у австралійській Канберрі. До нього майже 15 тис. км. Далеченько й до Буенос-Айреса: 12,8 тис. км. До пекінського монументу – 6,5 тис. км.
  • У Черкасах діє єдиний у світі Музей однієї книги – шевченкового “Кобзаря”. За кордоном музеї Шевченка є в Торонто, Оренбурзі, Орську, С.-Петербурзі, Форт-Шевченко.
  • Твори Шевченка перекладено й видано 142 мовами світу. За цим показником він входить до 5 найвідоміших поетів усіх часів і народів.

 

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016
Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

20 жовтня, 2016
Надежда Савченко

Пашинский инициирует проверку СБУ контактов Савченко с представителями ОРДЛО

19 жовтня, 2016
Владислав Сурков

Кто из друзей Путина возрадовался убийству Моторолы

19 жовтня, 2016
нормандська четвірка

У Берліні розпочалася зустріч лідерів "нормандської четвірки"

19 жовтня, 2016
зустріч

У Берліні розпочалася зустріч Порошенка, Меркель і Олланда

19 жовтня, 2016
Похороны террориста Моторолы

Похороны Моторолы как развлечение для плебса

19 жовтня, 2016
Виктория Ляшенко

Осторожно: мы теряем костную ткань

19 жовтня, 2016
лампочка

Как платить за свет в 1,5 раза меньше: когда вырастут тарифы и как с ними жить

17 жовтня, 2016
Есть подозрение, что путинская Россия уже "продает" ДНР-ЛНР. Фото: Новое время

Россия уже торгуется, как подороже продать ДНР-ЛНР

10 жовтня, 2016