Середа, 23 травня 2018
Ігор Коліушко

Для чого нам – громадянам України Конституція? Чи вважаємо ми Конституцію важливою для свого повсякденного життя? Чи є наша Конституція для нас цінністю?

На ці питання ми повинні відповісти самі. І ніхто інший. Якщо хочемо зробити нашу державу сильною та успішною, ці питання потребують відповідей від кожного громадянина та консенсусних відповідей усього суспільства.

При всіх складнощах нинішньої ситуації в Україні ми намагаємося будувати демократичне суспільство. Так, зараз проблем більше, ніж можливостей їх вирішити. Але третю статтю Конституції України, в якій говориться, що ЛЮДИНА, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, ще ніхто не відміняв. Також, як і статтю 5 Основного Закону, де сказано, що єдиним джерелом влади в Україні є НАРОД.

«Не так давно в Росії провели соціологічне дослідження, в якому цікавилися у громадян цієї країни кого вони вважають головним джерелом влади, – говорить Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. – І там приблизно дві третини респондентів сказали, що це президент. Тоді ми провели аналогічне опитування в Україні. У нас же гаранта «головною» владою назвало лише чверть громадян. Решта впевнені, що народ. Начебто показник демократичніший. Однак якщо взяти Європу, то відсоток подібної відповіді, коли главу держави називають «основним джерелом влади» в країні взагалі наближається до нуля.

Тому всі ми повинні усвідомити, що не є сторонніми спостерігачами, а повноправними громадянами, чия думка не просто може бути врахована, а основоположна. Наприклад, піклуючись про перспективу свого сина чи доньки, ми ретельно ставимося до вибору їх освіти – куди поступати, в яку школу відправити, яку іноземну мову вивчати. Проте Основний Закон країни куди більш важливий для майбутнього наших дітей.

Так, раніше можна було почути думку, що хоча в Україні формальний документ під назвою «Конституція» є, насправді конституції немає. Треба визнати, що велика доля правди у цих словах була. Але з певного моменту це вже не так. Революція Гідності зробила українську Конституцію справжньою. Ми маємо пам'ятати, що люди, які вийшли на Майдан, вимагали не лише зміни облич у політиці, але й зміни системи. І це, в першу чергу, не косметичні, а комплексні зміни Основного Закону.

Зараз часто можна почути нарікання, мовляв, кожна влада приходить і змінює Конституцію «під себе». Щоб цього не сталося в черговий раз нам необхідно стати активними учасниками проведення конституційної реформи. В цьому випадку в нас є шанс змінити Конституцію «під себе».

«Тому належно проведена реформа Основного Закону країни покращить сприйняття Конституції, – упевнений Ігор Коліушко. – Однак ця ціль не може бути досягнута самими лише поправками до Конституції, навіть якщо вони будуть ідеальними за формою і процедурою. Ціль конституційної еволюційної реформи полягає в тому, щоб дотримання Конституції було самодостатнім, і той, хто порушив її, не мав би місця в українській політиці. Потрібно, щоб ми розуміли та відчували, що будь-яке порушення Конституції завжди є наступом на людську гідність, свободу і справедливість.

Зараз можна виокремити 4 основних напрями конституційних змін: встановлення ефективного механізму державної влади, створення конституційних передумов для децентралізації влади, посилення незалежності та професійності судової влади, гарантування прав і свобод людини і громадянина.

Механізм державної влади повинен ефективно управляти державою в інтересах українського суспільства. Для цього необхідний баланс гілок влади в межах парламентсько-президентської республіки, який унеможливить узурпацію влади будь-ким з вищих посадових осіб. Паралельно необхідно активно розвивати парламентаризм. Простіше кажучи, необхідно покращити Парламент – зробити його ефективнішим та якіснішим. До речі, більш демократичної системи управління в світі ще не вигадали.

Також децентралізація влади є однією з ключових частин конституційної реформи, яка сьогодні необхідна Україні. Це надання максимальної кількості повноважень та бюджетних коштів, які зараз знаходяться в розпорядженні державних органів влади, органам місцевого самоврядування. Цей процес покликаний наділити повноваженнями ті органи, які працюють найближче до людей та можуть вирішувати місцеві проблеми якомога ефективніше.

Система правосуддя в Україні за своїм змістом та цінностями має мало спільного з судовими системами розвинених країн Європи та світу. Рівень довіри до неї в Україні є найнижчим у Європі та одним з найнижчих у світі. 2 червня внесені зміни до Конституції, які дають шанс повернути справедливість до судів.

Щодо конституційних прав людини, то зараз, на превеликий жаль, в більшості своїй вони швидше декларативні і популістські. Наприклад, безкоштовна охорона здоров'я або освіта. Ми всі розуміємо, що виконати їх неможливо. З іншого боку, і керівництво країни особливо не приховує, що порушує Конституцію, не виконуючи один з її головних розділів – права людини. Звідси й недовіра у суспільстві до Основного Закону. А це руйнівно для України. Тому необхідне реалістичне закріплення соціально-економічних прав громадян у Конституції.

Ми, як громадяни України повинні не стільки визначити існуючі проблеми, бо вони нам всім добре відомі, скільки, об'єднавши зусилля, спробувати їх вирішити. Не можна забувати про вже згадану п'яту статтю Конституції України. Ми всі і є влада!

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF