Субота, 22 жовтня 2016
Клінтон_Трамп

Нинішні президентські перегони в США уже можна вважати особливими, адже їхні фаворити викликають полярні емоції по всьому світові.

Про це пише Обозреватель, з посиланням на DW.

Увагу української публіки привертають передусім гучні заяви мільярдера Дональда Трампа - імовірний кандидат від Республіканської партії то захоплювався президентом РФ Володимиром Путіним, то розповідав, що має багато друзів в Україні.

Прес-секретар Трампа не відповів на запит, в якому серед інших було питання, хто є друзями магната в Україні, але його радник заявив, що Трамп ще не виробив політики стосовно українського конфлікту.
    
Хто цього року змагатиметься за наймогутнішу політичну посаду в світі, стане остаточно відомо лише в кінці липня - після проведення двома провідними партіями США національних з'їздів.

Втім, уже зараз Дональд Трамп та екс-держсекретарка Гілларі Клінтон зібрали - включно з суперделегатами - достатньо голосів виборників для здобуття номінації кандидата від республіканців та демократів відповідно.

Ставлення до Путіна

Загальне уявлення про майбутню політику кандидатів уже можна скласти, не в останню чергу, з висловлювань щодо Путіна.

"Я думаю, що він - сильний лідер". Ця фраза Дональда Трампа, сказана в грудні минулого року, багатьма була сприйнята як похвала, що прозвучала у відповідь на висловлювання Путіна про американського мільярдера: "Він яскрава дуже людина, талановита, поза усілякими сумнівами".

І хоча в березні цього року Трамп зазначив, що його слова були не більше, ніж констатацією факту, ці заяви у багатьох викликали побоювання.

"Трамп неодноразово висловлювався щодо Путіна із захватом. Вони обидва - свого роду задираки, - говорить професор Єнського університету та експерт з американістики Міхаель Драєр. - І тому я бачу справжню небезпеку, що між ними постане чоловіча дружба на основі схожості їхніх політичних стилів. Наскільки довго вона зможе протриматися, ніхто не знає". Експерт додає, що Трамп "бачить у Путіні себе".

Водночас колишній посол США в Україні та експерт аналітичного центру "Атлантична рада" Джон Гербст вважає, що Кремль сподівається на перемогу Трампа.

"Проте це ще не означає, що Трамп був би слабким супротивником для Путіна", - зауважує він.

На думку Гербста, поки невідомо, чи буде Трамп проводити політику, яка ослаблюватиме НАТО або ігноруватиме російську агресію в Україні.

"Якщо ж Трамп почне імплементувати таку політику і прийде до висновку, що Путін тримає його за дурня, то це може призвести до різкої зміни курсу на правильний напрям", - уточнює посол.

Інша ситуація з Клінтон - на сайті її штабу вказано, що вона "сміливо протистоятиме" Путіну.

"Раніше Гілларі кидала виклик Путіну, і вона робитиме це знову (…) З нашими партнерами Гілларі обмежить, зупинить та стримає російську агресію в Європі та за її межами, а також збільшить для Путіна ціну його вчинків", - йдеться у переліку пріоритетів безпекової політики Клінтон.

Досвід

Однією з найбільших відмінностей між двома кандидатами є досвід у політиці. Драєр нагадує, що Клінтон була і першою леді, і сенаторкою, і держсекретаркою.

"Тож вона є відомою величиною", - наголошує експерт. У самих США, щоправда, тісний зв'язок Клінтонів з істеблішментом налаштовує багатьох виборців проти екс-держсекретарки, що підтверджує, зокрема, те, скільки голосів делегатів зміг зібрати основний її конкурент в таборі демократів - Берні Сандерс.

Попередня політична діяльність Клінтон дає підстави Гербсту стверджувати, що вона "буде переслідувати тверду політику допомоги Україні та протистояння агресії Кремля у ній".

У свою чергу, Трамп може похвалитися досягненнями не у політиці, а у бізнесі та на телебаченні. Драєр вказує на те, що майже всі попередні президенти США до свого обрання працювали на виборних посадах.

"Єдиний, хто, як цивільна особа, не обіймав виборної посади, - це Герберт Гувер. Але він до цього був міністром. Була ще низка генералів, з яких останній - Дуайт Ейзенхауер. Але вони також, як мінімум, командували військами та вигравали війни. Трамп був би першим бізнесменом у Білому домі", - наголошує німецький експерт.

Брак досвіду є однією з причин, чому Трамп неодноразово наражався на критику за свої зовнішньополітичні висловлювання, наприклад, щодо того, чи не краще було би Японії та Південній Кореї завести собі ядерну зброю.

Чого чекати від Трампа?

Але основною проблемою мільярдера експерти називають його непередбачуваність.

"Стосовно Трампа жодна людина не знає, чого від нього можна очікувати. Адже його думка регулярно змінюється. В одній і тій самій промові можна почути, що він хоче тісніше співпрацювати з партнерами по НАТО і лише двома хвилинами пізніше він говорить, що усі партнери по НАТО є фінансовими дармоїдами", - говорить Драєр.

Гербст теж згадує про заяви Трампа щодо НАТО.

"Деякі його слова вказували, що він зможе "знайти спільну мову" з Путіним і не бачить необхідності у сильній ролі Америки в НАТО. З іншого боку, він критикував агресію Москви в Україні і говорив, що реагуватиме, якщо російські військові літаки небезпечно близько підлітатимуть до військових кораблів США. Якою буде його політика, важко передбачити", - розмірковує посол.

Трамп, натомість, вважає цю рису своєю перевагою.

"Як нація, ми повинні бути непередбачуваними. Ми надсилаємо війська - ми говоримо про це, ми робимо щось інше - ми проводимо прес-конференцію", - наголосив він у своїй зовнішньополітичній промові.

У Драєра ці слова викликають різку реакцію: "Непередбачувана - це саме те, якою наддержава не має права бути! Вона повинна бути цілковито передбачуваною, інакше в усьому світі пануватиме страх".

Обама №2?

Попередня діяльність Клінтон дає уявлення про те, чого від неї чекати. З цього приводу в США протягом кампанії навіть не раз обговорювали питання, буде Гілларі Клінтон радше другим Бараком Обамою чи другим Біллом Клінтоном.

На думку Драєра, Клінтон продовжуватиме зовнішню політику Обами, але з тією різницею, що вона матиме більшу готовність застосовувати військову силу США за кордоном.

Натомість Гербст переконаний, що прихильність Клінтон до більш інтервенціоністської політики не дає можливості говорити, що її зовнішня політика буде продовженням нинішньої.

"Будучи державною секретаркою, вона рішуче виступала за втручання США в Сирію. Обама сказав: Ні. Крім того, її висловлювання щодо Росії й України вказують на те, що, на відміну від Обами, вона правильно визнає, що це є чимось суттєво більшим за регіональну кризу", - наголошує посол.

Взагалі, на відміну від Обами, який більшу увагу приділяв Азійсько-Тихоокеанському регіону, експерти радять чекати від Клінтон більшого інтересу до подій у Європі.

"Проти Путіна Обама також не так багато зробив: провідну роль у створенні коаліції та запровадженні санкцій після вторгнення в Україну він переважно залишив Анґелі Меркель. Я думаю, що Клінтон би цього не робила", - підсумовує Міхаель Драєр.

Новини

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Долги отдавали кровью: на Донбассе должников казино вербовали в боевики. ВИДЕО

07 жовтня, 2016

РФ перебрасывает "Искандеры" в Калиниград

07 жовтня, 2016

Террористы "ДНР" на Донбассе уничтожили украинскую "скорую". Опубликованы фото

06 жовтня, 2016

По всему Крыму раздается гимн Украины

06 жовтня, 2016

Російський консул проігнорував виклик до МЗС у справі Сущенка

06 жовтня, 2016

Азарова пригласили на российское ТВ в качестве эксперта по языку

03 жовтня, 2016

Военная прокуратура рассказала, какие войска РФ захватывали Крым

02 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

Члены незаконного объединения не признают полномочий государственных органов власти Украины

СБУ разоблачила очередную сепаратистскую "республику" на Черниговщине (Фото)

20 жовтня, 2016
кошелек

Украинцы платят больше налогов, чем получают зарплаты

20 жовтня, 2016
нормандська четвірка

Порошенко: На Донбас введуть збройну місію ОБСЄ

20 жовтня, 2016
Петро Порошенко.

Порошенко: Альтернативи "Нормандському формату" не існує

20 жовтня, 2016
Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

Порошенко залишив зустріч нормандської четвірки

20 жовтня, 2016
Надежда Савченко

Пашинский инициирует проверку СБУ контактов Савченко с представителями ОРДЛО

19 жовтня, 2016
Владислав Сурков

Кто из друзей Путина возрадовался убийству Моторолы

19 жовтня, 2016
нормандська четвірка

У Берліні розпочалася зустріч лідерів "нормандської четвірки"

19 жовтня, 2016
зустріч

У Берліні розпочалася зустріч Порошенка, Меркель і Олланда

19 жовтня, 2016
Похороны террориста Моторолы

Похороны Моторолы как развлечение для плебса

19 жовтня, 2016
Виктория Ляшенко

Осторожно: мы теряем костную ткань

19 жовтня, 2016
лампочка

Как платить за свет в 1,5 раза меньше: когда вырастут тарифы и как с ними жить

17 жовтня, 2016
Есть подозрение, что путинская Россия уже "продает" ДНР-ЛНР. Фото: Новое время

Россия уже торгуется, как подороже продать ДНР-ЛНР

10 жовтня, 2016