П'ятниця, 25 травня 2018
Віталій Масненко

Деякими своїми думками щодо Незалежності України поділився професор, доктор історичних наук, в.о. зав.кафедрою історії України ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Віталій Масненко.

— Шлях у 25 років має багато плюсів. Перш за все, тому, що ми їх прожили, як повноцінна держава. Адже є чимало тих, кому незалежна Україна та українці не подобаються апріорі. Дехто прогнозував, що, мовляв, побавляться українці у незалежність та й повернуться до сім`ї братських народів. Час довів, що це не так. Інший плюс полягає у тому, що ми вже маємо інше суспільство, ніж мали на кінець 1980-х-початок 1990-х. Хто б що не казав, а наше суспільство — активне живе, таке, яке поступово все більше трансформується у громадянське суспільство. Суспільство, яке не дозволяє ставити на собі якісь експерименти та намагається протистояти утискам влади. Доказом цьому і є всі наші революції.

Протягом багатьох років волелюбність українців намагались викорінити, але генетично ми залишились саме такими. Ми не стали „безлікою“ масою.

Безперечно, є й мінуси. Їх видно, якщо почати порівнювати економічний та людський потенціал, який мала Україна на початку Незалежності і який має сьогодні. Це окрема тема. 25 років тому населення країни складало 52 млн чоловік, нині — лише 42 млн. Цьому є чимало причин. Частина українців емігрувала, частина — трудові мігранти закордоном, та й демографічні фактори зіграли свою негативну роль, адже динаміка переваги смертності над народжуваністю стала проявлятись саме на початку 1990-х.

Ми втратили частину народонаселення на окупованих та анексованих територіях. Втратили та втрачаємо наших людей, які гинуть у зоні АТО. Зрозуміло, що втратила Україна і частину своєї території, що теж є негативним фактом в новітній історії держави. Ми розуміємо, що потрібно буде багато ресурсів та часу аби їх повернути. Можливо, бажання відновлення територіальної цілісності країни сформує нову модель української національної ідеї та зміцнить врешті нашу Незалежність.

Я також думаю, що багато чого змінилось у стосунках між нашими елітами та нашими громадянами. У нас існує така національна традиція, коли в елітах ми власне бачимо більше мінусів аніж плюсів. Об`єктивно, це так, і еліта цілком заслуговує на критику. Частина регіональних еліт є такою, якій не потрібна українська держава. Характерним прикладом є Крим. Правляча верхівка, яка там була на час анексії, безболісно здала території та стала псевдовладою нинішнього Криму. Мені це нагадує феодальне суспільство, коли є васал, і є сузерени. Коли васалу щось не подобається, він починає шукати собі якогось іншого сузерена та переходити під інший протекторат. Так само і на Донбасі еліти змогли спокійно випасти з загального українського социуму. Чому так сталось? Не було належної уваги та контролю з „центру“, з іншого боку не було сформовано елементів, та принаймні хоча б паростків громадянського суспільства у тих регіонах, про які я загадав.

Ще одне суспільне явище — децентралізація. Здається, це і є той рецепт, який допоможе щось змінити між елітами та рештою суспільства. Але не завадило б застерегтись від того, щоб ми усі не опинились в ситуації, коли з наданням більших можливостей міським громадам знову не сформувались нові феодали.

Один із мінусів — Україна досі не має зрілої політичної системи. Партії мають бути не просто передвиборчими проектами певних кланових, олігархічних та бізнес-структур, а дійсно політичними силами з певною ідеологією.

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF