Неділя, 22 квітня 2018
Презентація проекту Юрія Калашника

Минає перша зима театру після пожежі. Зовні за цей час з ним нічого помітного не відбулося: без даху, з розбитими вікнами та слідами закопчення.

У середині “здійснені першочергові заходи”: глядацька зала звільнена від завалів, тому опади лягають чисто і рівно.

 Активно освоюючи виділені кошти, з моквою борються будівельники. Це замість того, щоб бути таки будівельниками, а не надзвичайниками, і вчасно звести тимчасове накриття. Правда, їхні керівники переконували, що це технічно неможливо, а якщо можливо, то недоцільно, адже конструкція все одно не витримала б навантаження. Залишається припустити, що вони ніколи не бували на критих стадіонах, де пластикові козирки над трибунами, видаючись на десятки метрів від вісі кріплень, за багато років ще й не таке витримували. Щоб котрийсь здуло чи він провалився, чути не доводилося. Мабуть все залежить від того, хто проектує і накриває. Тож в нашому випадку гроші пішли з водою...

Тим часом, черкаські зодчі свою справу знають. Пропонують, дискутують, навіть сваряться. Минулого четверга вони зібралися на архітектурну раду, щоб за максимального представництва колег та миців, дотичних до теми – скульпторів і художників – висловитися про перспективу 50-річної будівлі театру. До речі, йому самому як закладу культури у квітні наступного року виповниться 85. Теж стимул для влади переходити “від води” до справи. Бо ця “переписка Енгельса з Каутським” потроху втрачає ознаки адекватності. Принаймні, коли на прес-конференціях вслухатися в її суть.

Архітектурних концепцій повноцінного повернення театру у міське та культурне середовище налічується дві: базова та альтернативна. Першу втілює колектив ПрАТ “Черкасицивільпромпроект”, другу – творча архітектурна майстерня Юрія Калашника. І ось в чому іх відмінність, переваги та недоліки.

ЧЦПП чітко дотримується “дорожної карти”, ухваленої обласними посадовцями відразу після оприлюднення висновків комісії, яка вивчала ступінь руйнації приміщення у пожежі у липні 2015-го. Чи то в прямому розумінні, чи з підтекстом, але Анатолій Нагорний назвав проект свого колективу “пожарним”. В цілому його суть зводиться до відбудови театру в існуючих з 1965 року формах з незначним переплануванням приміщень, ну й звісно, їх оновленням. Концептуально такий варіант пропонувався ще 1989 року автором будівлі Борисом Яковичем Кучером, повторно він допрацьовувався вже в ЧЦПП 2013-го, коли уперше в сучасності обласне чиновництво взялося вирішувати це нагальне питання. До 200-річчя Тараса Шевченка за 19 млн гривень планувалося реконструювати дах та фасади, замінити вітражі, відремонтувати сцену. Наприкінці жовтня у театрі розпочалися відповідні підготовчі роботи, а в грудні вони припинилися. Улітку 2014-го заступник голови ОДА Віталій Коваль проінформував, що подання в Мінкульт на фінансування було зроблене ще в березні, але через ситуацію в країні наразі воно не передбачене.

Тож платформа для втілення задумів у ЧЦПП була. І спеціалістам установи запропонували її триматися. Вони виконали стадію “Проект”, що передбачала все зазначене, плюс оновлення прилеглої території та детальні інтер’єрні рішення як то “вітражі під бронзу” чи “венеціанську штукатурку”. Разом все це коштуватиме 143 млн гривень (серед присутніх хтось не стримався від шокованого “143 мільйони за інтер’єри?”). Анатолій Нагорний пояснив, в яких умовах колегам працювалося. Мовляв, відразу після пожежі начальство орієнтувало коли по-простому – зробити все, як було, але запропонувати нові рішення тих позицій, які за минулі десятиліття зазнали впливів. “Дерективних документів немає. Ми виконали що нас просили: дай це, дай те, і все без грошей. Тепер з’являються нові запити: а може повна реконструкція? Тоді треба призупиняти все на сьогодні чинне і готувати інше”.

Справді, сторонньому свідку поважного зібрання наразі не зовсім зрозуміло, що відбувається. Чи то рішення є, і воно остаточне, чи його немає і творчий конкурс не виключає інші. Тоді чим 8 місяців займається ЧЦПП, а власне – чому лише він? Якщо це лише один з варіантів реконструкції – чому офіційно не оголошено про творче змагання? Якщо такого не передбачено – навіщо щось обговорювати?

Альтернативою “жорсткому прагматизму” ЧЦПП став проект, презентований Юрієм Калашником. Він окреслює новий театр як 5-секційний мистецький комплекс та орієнтований не в середину ХХ століття, а десь так у середину ХХІ-го. Робота передбачає наявність таких модулів як зимовий сад, музей, кабаре, велетенський зовнішній акваріум та 80-метрова Театральна вежа з оглядовим майданчиком, яка б перебрала на себе просторовий акцент з того “посилочного ящика”, який виріс у колишньому Театральному сквері. Схоже, автор пішов на свідому провокацію в дусі Гюстава Ейфеля, вежа якого спочатку викликала шок, а потім стала головною візитівкою Парижа. Це цікаво, оригінально, сміливо чи навіть зухвало, одна біда – дорого. Адже й без такої “фішки” корисна площа театрального центру збільшиться вдвічі, а це, як кажуть знаючі люди, тягне збільшення витрат у 3-4 рази. Тобто цифра на сьогодні вимальовується понад 500 млн гривень (близько $20 млн). “По суті це не проект реконструкції, а бізнес-проект”, – прокоментували презентацію Юрія Калашника його колеги.

Нехай так. Нехай зараз з цього нічого не вийде. Але принаймні, приємно усвідомлювати, що і в наш час у Черкасах є архітектори, які творять по-справжньому, а не в рекомендованих рамках.

 

Новини

Виталий Портников: Это была не драка. Это был неверный расчет.

15 листопада, 2016

В мире только 8 человек богаче нардепа Мельничука

30 жовтня, 2016

Казанский: в "ЛНР" 2 года воевали за зарплаты в 5 раз меньше, чем при "фашистах"

29 жовтня, 2016

Горбатюк: Генпрокуратура готовится выдвинуть новые обвинения экс-министру Лукаш

29 жовтня, 2016

Боевик "ДНР": Убитых россиян даже не хоронили

29 жовтня, 2016

Окупанти зазнали значних втрат під Авдієвкою

28 жовтня, 2016

РФ розмістила в Криму ракетний комплекс «Калібр», що може вразити будь-який об'єкт України – ГУР

28 жовтня, 2016

Нелегитимная Госдума РФ пригласит на свое заседание террористов

20 жовтня, 2016

Порошенко не потиснув руки Путіна у Берліні

19 жовтня, 2016

СБУ поймала админа сепаратистских групп в соцсетях (Видео)

19 жовтня, 2016

Группа INFORMNAPALM нашла подтверждение переброса спецназа РФ под Мариуполь

10 жовтня, 2016

СБУ затримала російського шпигуна

10 жовтня, 2016

Новый "распятый мальчик": сеть взорвало видео с безумным рассказом боевика ДНР

10 жовтня, 2016

Українські війська залишаються у Станиці Луганській

09 жовтня, 2016

Популярне

Останні статті

kalashnik_300

Таємниці „Тетрагону“

22 вересня, 2017
polishuk

Спадковість важливо контролювати

21 серпня, 2017
Виталий Портников

Виталий Портников: мне не жаль Константина Аркадьевича Райкина и я не считаю, что его вопль о помощи стоит хоть какого-то серьезного внимания

30 жовтня, 2016
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко

Мер Черкас задекларував 7 авто при 26 тисячах гривень доходів

30 жовтня, 2016
Грынив

БПП предлагает ограничить доступ к электронным декларациям чиновников

29 жовтня, 2016
Артемий Троицкий

Артемий Троицкий: "герой из моторолы – как из говна пуля. И внешне жутковатый тип, и по деяниям – давно должен был на сковородке в аду жариться. Тем не менее, на безрыбье, как говорится, и жопа – соловей"

29 жовтня, 2016
Борис Акунин

Борис Акунин: Владимир Путин оказался менее умным человеком, чем я думал

29 жовтня, 2016
Россия не была переизбрана в Совет ООН по правам человека

Россия не переизбрана в Совет ООН по правам человека из-за военных преступлений в Сирии

28 жовтня, 2016
Путин - продукт пропаганды.

Чем Путин отличается от Гитлера

27 жовтня, 2016
Рінат Ахметов

Топ-10 найбагатших українців. Інфографіка

27 жовтня, 2016
"Фабрика тролів" у Санкт-Петербурзі

У Санкт-Петербурзі "фабрику тролів" закидали "коктейлями Молотова" (Відео)

27 жовтня, 2016
Медведчук

Медведчук відвідав форум у Сочі: сидів у першому ряду з Пєсковим і слухав Путіна, який критикував Захід (фото)

27 жовтня, 2016
Константин Боровой

Константин Боровой: на смену Путину придет еще один Путин

27 жовтня, 2016

Номери газети у PDF